- Obszar administracyjny państwa polskiego się powiększył - informuje geodeta Mariusz Meus w materiale Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat". Co wpłynęło na te zmiany? Które miasto w naszym kraju jest aktualnie największe pod względem powierzchni?
Zmiany terytorialne w Polsce. Które miasto jest największe?
Początek zmian terytorialnych, które nie tak dawno zostały wprowadzone w Polsce, miał swoje miejsce kilka lat temu w Pucku. To właśnie tam pewien przedsiębiorca chciał postawić na wodach Bałtyku molo, jednak nie mógł uzyskać zgody starostwa, które dysponowało jedynie dokumentami uprawniającymi do realizacji budowy na terenie niewychodzącym poza linię brzegową. Tu pojawił się problem, bowiem - jak wiadomo - molo tę linię brzegową musiałoby przekroczyć.
Ta sytuacja zmusiła urzędników do zmodyfikowania przepisów. Wicestarosta pucki Tomasz Herrmann w materiale "Polska i Świat" przygotowanym przez Łukasza Wieczorka zaznacza, że wówczas "ustalono w końcu granicę zewnętrzną morza terytorialnego".
Jak te zmiany wpłynęły na obraz administracyjny kraju? Prawa do wód wyznaczonych nową granicą przejęły samorządy Zatoki Gdańskiej. Tym samym to właśnie Gdańsk został największym miastem w Polsce.
- Granica miasta Gdańska do tej pory kończyła się na linii brzegowej, a teraz ta granica została przedłużona, rozciąga się do linii podstawowej morza terytorialnego. (...) Do tej pory to były wody polskie, natomiast te wody nie były włączone, czyli powierzchnia tych wód nie była włączona do powierzchni miast położonych tutaj nad brzegiem - wyjaśnia Marcin Grudzień z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
Gdańsk wyprzedził Warszawę. Jaką ma powierzchnię?
Do niedawna to stolica Polski była uznawana za największe miasto w kraju. Powierzchnia Warszawy wynosi bowiem 517 km2. Po zmianach administracyjnych wprowadzonych na Morzu Bałtyckim miano lidera przejął Gdańsk, który mierzy obecnie 683 km2.
Trzecie miejsce na podium zajęła Gdynia (391 km2). Na czwartej i piątej pozycji uplasował się kolejno: Kraków (327 km2) i Szczecin (301 km2).
- Obszar administracyjny państwa polskiego, czyli obszar podzielony na działki ewidencyjne, a ostatecznie jednostki samorządu terytorialnego, ten obszar się nam powiększył - zaznacza w magazynie "Polska i Świat" geodeta i popularyzator nauki Mariusz Meus. Po wprowadzonych zmianach "urosła" zarówno Polska, jak i samo województwo pomorskie.
Więcej informacji na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Letnie festiwale muzyczne w Polsce. Gdzie warto bawić się na koncertach w 2023 roku?
- Gdzie można w Polsce plażować z psem? Oto lista miejsc
- Alternatywne przewodniki po polskich miastach. "Myślę, że ludzi przyciąga to, że jest to wiedza od lokalsów"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: tvn24.pl, "Polska i Świat"
Źródło zdjęcia głównego: Jacek Kadaj/500px/Getty Images