Poczta Polska ostrzega
Poczta Polska wydała ważny komunikat skierowany do Polaków, a w szczególności do seniorów. O co chodzi? W ostatnim czasie wzrosła aktywność oszustów, którzy próbują wykorzystać zaufanie innych. Często podszywają się pod firmy kurierskie, czy różnego rodzaju instytucje.
Tym razem wzięli sobie na cel klientów Poczty Polskiej, z której usług korzysta wielu Polaków. - Zaufanie społeczne do pocztowców i dobre imię Poczty Polskiej jest niestety wykorzystywane - stwierdzono w komunikacie. Jak się okazuje, ofiarami oszustów często padają seniorzy, którzy chętnie korzystają z usług oferowanych przez Pocztę.
Seniorze, nie daj się oszukać
Poczta Polska ostrzega, że oszuści stosują najczęściej trzy metody: SMS, telefoniczne i internetowe. Na czym polega oszustwo SMS-owe?
- Ofiara otrzymuje SMS z prośbą o dopłatę do paczki: "Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0,50 złotych". lub "Twoja paczka o numerze […] wymaga dopłaty na sumę 0,87 złotych. Brak wpłaty oznacza zwrot przesyłki do nadawcy. Prosimy uregulować należność klikając w podany link https://(…)". A przesłany przez cyberprzestępców link prowadzi do fałszywego panelu płatności elektronicznej - czytamy na stronie Poczty Polskiej.
W przypadku oszustwa internetowego wyróżniono: oszustwo na palety, loterię ze zgubioną paczką i phishing na dopłaty celne. Oszustwo na palety polega na tym, że oszuści podszywają się pod Pocztę Polską, oferują zakup palet z rzekomymi przesyłkami, które nie zostały doręczone i mają zalegać w magazynach. Loteria ze zgubioną paczką to sposób, w którym oszust oferuje za kilka złotych możliwość wzięcia udziału w loterii i wygrania "zagubionej paczki".
Phishing na dopłaty celne - jak się uchronić?
Czym jest phishing na dopłaty celne? - To kampania phishingowa na dopłaty celne, w której cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską. Maile wysyłane są z adresów podszywających się pod noreply@poczta-polska.pl, jednak należy pamiętać, że jest to oszustwo, polegające na podszyciu się pod oficjalną wiadomość od instytucji. Fałszywe korespondencja pochodzi często z adresów, gdzie "xx" może być liczbą lub zestawem liczb czy liter, a zakończenie adresu zawiera inne niż "pl" oznaczenie, np.: @poczta-polska.xx.com, @poczta-polska.xx.org, @poczta-polska.xx.net - czytamy w komunikacie.
Na co uważać w przypadku połączenia telefonicznego? Oszuści dzwonią i podają się za pracowników Poczty. Wyłudzają adres, a następnie dzwonią podając się za policjanta. Manipulacja doprowadza do paniki, wypłacenia pieniędzy przez ofiarę czy zaciągnięcia kredytu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak odblokować kartę SIM zablokowaną przez operatora lub użytkownika?
- Oszustwo na WhatsApp. Jak chronić swoje dane i pieniądze?
- Jakie jest najmniej bezpieczne hasło na świecie? Wykorzystano je 4,5 mln razy
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: Poczta Polska
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/The Good Brigade