Dalsza część tekstu znajduje się poniżej.
"Szacunek dla zmarłych i natury" - bo tak zatytułowano wspólny komunikat wydany przez organizacje - ma zwrócić uwagę wiernych, aby odpowiednio przygotować się do obchodów Wszystkich Świętych.
Dzień Wszystkich Świętych. Organizacje apelują do wiernych
Autorzy pisma chcą przede wszystkim uświadomić tym, którzy w pierwszych dniach listopada wybiorą się na cmentarze, że ekologia jest tak samo ważna, jak pamięć o zmarłych. Unia Metropolii Polskich, Polska Rada Ekumeniczna i Inicjatywa (Nie)zapomniane Cmentarze zachęcają w komunikacie, aby na grobie bliskiego zamiast kilku zniczy postawić jeden. Najlepiej szklany, wykonany samodzielnie z wosku pszczelego lub sojowego w ceramicznej podstawce.
W komunikacie pojawia się również sugestia, aby zrezygnować z chryzantem sprzedawanych w plastikowych doniczkach. Z powodzeniem można je zastąpić naturalnymi wiązankami.
Wszystkich Świętych. Jak zachować porządek na cmentarzu?
Doniczki czy pozostałości po zniczach szybko zaczynają zaśmiecać cmentarze. Wielu z nas zapomina o usunięciu z grobu zbędnych przedmiotów. Rzadko segregujemy też śmieci. Autorzy apelu zaznaczają, aby jednak o tym pamiętać i dodają, że wybierając bardziej ekologiczne rozwiązania, możemy zaoszczędzić pieniądze. Zgromadzone tak środki mogą wspomóc fundację chroniącą stare cmentarze, lokalne hospicjum lub inną organizację dobroczynną.
- Pamiętajmy, że dla zmarłych najważniejsza jest nasza pamięć, a nie liczba przedmiotów na ich grobach - podkreślono w komunikacie.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ile trzeba zapłacić za znicze w tym roku? Mamy dobrą wiadomość
- Pogoda na Wszystkich Świętych 2024. Czy zrobi się zimno?
- Czy musimy kupować tyle zniczy i wiązanek? Poznajcie cmentarny dumpsterdiving i zniczodzielnie
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Romeo Reidl/Getty Images