Papież zaszczepi się przeciwko koronawirusowi. "Z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić"

Papież Franciszek
x-news
Papież Franciszek zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zaszczepi się przeciwko koronawirusowi. Szczepionkę nazwał "etyczną" i konieczną, a odrzucanie jej określił jako "samobójczy negacjonizm". Brytyjska królowa Elżbieta II, która jest zwierzchnikiem Kościoła Anglii oraz jej mąż, książę Filip zostali zaszczepieni w sobotę.

Papież Franciszek zaszczepi się przeciwko koronawirusowi

Papież zapowiedział to w wywiadzie telewizyjnym dla komercyjnej włoskiej stacji Canale 5. Rozmowa zostanie wyemitowana w całości w niedzielę, ale jej części zostały rozpowszechnione dzień wcześniej.

- Uważam, że z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić. To opcja etyczna, bo stawką jest zdrowie, życie, także życie innyc h - powiedział papież. On sam, jak ujawnił, zaszczepi się w przyszłym tygodniu. Wcześniej Watykan ogłosił, że kampania szczepień rozpocznie się tam w połowie stycznia.

- Zaczniemy tu szczepienia, ja zapisałem się, trzeba to zrobić - oświadczył Franciszek. Jak dodał, pamięta, że kiedy był dzieckiem, panował kryzys z zachorowaniami na polio. Wiele dzieci zostało z tego powodu sparaliżowanych.

- Wiele matek było zdesperowanych. My dorastaliśmy w cieniu szczepionek, przeciwko odrze, przeciwko innym chorobom, szczepiono dzieci. Nie wiem, dlaczego ktoś mówi, że szczepionka jest niebezpieczna. Bo jeśli lekarze przedstawiają ją jako coś dobrego, co nie stanowi specjalnego zagrożenia, czemu jej nie przyjąć? - zaznaczył papież.

- Jest samobójczy negacjonizm, którego nie potrafię wyjaśnić. Bo dzisiaj trzeba przyjąć szczepionkę - podkreślił.

Zmarł lekarz papieża Franciszka, miał koronawirusa

Watykańskie media poinformowały, że w rzymskiej klinice Gemelli w wielu 78 lat zmarł osobisty lekarz papieża Franciszka. Fabrizio Soccorsi przebywał w szpitalu z powodu choroby onkologicznej, a przyczyną śmierci były komplikacje spowodowane przez Covid-19.

Urodzony w Rzymie w 1942 roku doktor Soccorsi zasiadał w komisji lekarskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która analizuje niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia przypadki uzdrowień, wybrane do procesów beatyfikacyjnych i kanonizacji. Franciszek mianował go swoim osobistym lekarzem w 2015 roku.

Królowa Elżbieta II i jej mąż zaszczepieni przeciw Covid-19

Brytyjska królowa Elżbieta II, która jest zwierzchnikiem Kościoła Anglii oraz jej mąż, książę Filip zostali w sobotę zaszczepieni przeciw Covid-19 - poinformował Pałac Buckingham. Obydwoje z racji wieku znajdowali się w pierwszej grupie priorytetowej do szczepień.

Według źródeł cytowanych przez stację BBC, szczepienie odbyło się na zamku w Windsorze, dokąd Elżbieta II i Filip ze względów bezpieczeństwa przenieśli się z Pałacu Buckingham po wybuchu epidemii. Jak dodają te źródła, królowa chciała, aby upublicznić tę informację, aby przeciąć dalsze spekulacje czy i kiedy zostanie zaszczepiona. Pałac Buckingham niezwykle rzadko przekazuje informacje dotyczące stanu zdrowia rodziny królewskiej.

Obydwoje z racji wieku znajdują się w pierwszej grupie priorytetowej do szczepień - Elżbieta II ma 94 lata, Filip - 99.

Jak poinformował w czwartek brytyjski premier Boris Johnson, w Wielkiej Brytanii zostało dotychczas zaszczepionych przeciw Covid-19 prawie 1,5 miliona osób. Jest ona pierwszym krajem, w którym rozpoczęto podawanie szczepionek opracowanych przez firmy Pfizer i BioNTech oraz naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca.

Papież Franciszek: Pandemia uczy nas, jak konieczne jest zainteresowanie się problemami innych. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Grzegorz "Guzik" Guziński nie żyje. Muzyk był zakażony koronawirusem, miał 46 lat

Co ze szczepieniami w Polsce? Dr Grzesiowski: "Mamy do zaszczepienia około 20 milionów osób"

Czy szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna? "Została przebadana na 44 tys. osób, a jeden z popularnych leków przeciwbólowych tylko na 400"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości