Newsy

Zmarł najstarszy aktor Hollywood. Miał 106 lat

Newsy

Maurizio Siani/Getty Images

Norman Lloyd, amerykański aktor, reżyser i producent filmowy, zmarł w wieku 106 lat. W czasie swej ponad 80-letniej kariery współpracował z takimi legendami kina jak Charlie Chaplin, Orson Welles czy Alfred Hitchcock. Był najstarszym żyjącym aktorem Hollywood.

Norman Lloyd nie żyje

W wieku 106 lat zmarł amerykański aktor, reżyser i producent filmowy Norman Lloyd. Odszedł we śnie w swym domu w Los Angeles. Informację o jego śmierci przekazały amerykańskie media.

Lloyd był najstarszym żyjącym aktorem Hollywoodu. Ostatni raz można było zobaczyć go w 2015 roku w roli Normana w komedii Judda Apatowa "Wykolejona".

Norman Lloyd zmarł w wieku 106 lat

Lloyd urodził się 8 listopada 1914 roku. W wieku 20 lat zadebiutował na Broadwayu. Brał udział w społecznie zaangażowanych przedstawieniach, w tym wystawianym na deskach teatru Mercury "Juliuszu Cezarze" . Reżyserem przedstawienia z 1937 roku był Orson Welles, który uwspółcześnił dramat Szekspira, by uwzględnić w nim rosnącą rolę faszyzmu w Europie.

W filmie Lloyd zadebiutował w 1942 roku u Alfreda Hitchcocka. W "Sabotażu" wcielił się w jedną z głównych ról. Później Hitchcock, który był przyjacielem Lloyda, zatrudnił go w roli producenta swojego serialu "Alfred Hitchcock przedstawia".

Lloyd zagrał też w kilku odcinkach tej serii i reżyserował kilka innych. Wystąpili w nich m.in. Steve McQueen i Sydney Pollack. Dzięki pracy przy tym serialu Lloyd współpracował z największymi twórcami swojej epoki, m.in. Robertem Altmanem, Rayem Bradburym, Charlesem Bronsonem, Rogerem Moorem czy Robertem Redfordem. Za odcinek zatytułowany "Man from the South" Lloyd zdobył nagrodę na festiwalu filmowym w Wenecji. Na jego koncie są również dwie nominacje do nagrody Emmy.

Zagrał także w komediodramacie "Światła rampy" w reżyserii Charliego Chaplina.

Norman Lloyd - najstarszy aktor Hollywood

W dalszych latach swojej kariery Lloyd regularnie pojawiał się za i przed kamerą. W kinie, telewizji, a także na deskach teatrów.

W 1989 roku zagrał w filmie "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w reżyserii Petera Weira, a cztery lata później w obrazie Martina Scorsese " Wiek niewinności". Ostatni raz wystąpił w 2015 roku w roli Normana w komedii Judda Apatowa "Wykolejona".

Bojkot Złotych Globów. Stacja NBC porzuciła emisję ceremonii, Tom Cruise oddaje statuetki. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Zmiany w alimentach natychmiastowych. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło założenia reformy prawa rodzinnego

Nauczyciel molestował kilkuletnie dziewczynki. "Robił to przy wszystkich"

Była Słowianka Donatana ze łzami w oczach zwierza się z odwyku i sprawy karnej. "Mama powiedziała, że jeśli czegoś nie zrobię, to umrze"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości