Newsy

Nagroda Nobla z fizyki została przyznana. Czego dokonali laureaci?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
tvn24.pl
Wręczenie nagród Nobla

Nagroda Nobla 2022 z dziedziny fizyki została przyznana. Otrzymało ją trzech specjalistów za osiągnięcia na polu "pionierskiej informatyki kwantowej". Ile pieniędzy dostaną laureaci w ramach nagrody? Co jeszcze wchodzi w jej skład?

Nagroda Nobla z fizyki 2022

Laureatami nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2022 r. zostali Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger, którzy zajmują się mechaniką kwantową. Doceniona zastała ich pionierska informatyka kwantowa i eksperymenty ze splątanymi fotonami, które ustalają naruszenie nierówności Bella .

Nagroda Nobla – zasady przyznawania, kwota, data ceremonii

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki to jedna z pięciu Nagród Nobla, które ustanowił Alfred Nobel. Przyznawana jest od 1901 r. Laureaci wybierani są głosami członków Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, w skład którego wchodzi sześcioro ekspertów z zakresu fizyki.

Nagroda Nobla w każdej dziedzinie obejmuje złoty medal, kaligrafowany dyplom oraz czek na 10 mln koron szwedzkich - 4,4 mln zł. W tym roku wręczenie nagród Nobla odbędzie się 10 grudnia i po raz pierwszy od dwóch lat bez restrykcji związanych z pandemią COVID-19. Nie wiadomo jeszcze, jak będą wyglądały tegoroczne ceremonie – być może zostaną dostosowane do obecnej sytuacji międzynarodowej.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki 2021

W 2021 roku Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana trzem naukowcom: Syukuro Manabe (USA), Klaus Hasselmann (Niemcy) oraz Giorgio Parisie (Włochy). Manabe i Hasselmann zostali wyróżnieni za "fizyczne modelowanie klimatu Ziemi, jego ilościowe zmiany oraz wiarygodne przewidywanie globalnego ocieplenia". Parisi z kolei otrzymał nagrodę "za odkrycie wzajemnego oddziaływania nieporządku i fluktuacji w układach fizycznych od atomów po skale planetarne".

Więcej na ten temat na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Michael M Santiago/Getty Images

Pozostałe wiadomości