Gorące tematy

Znamy laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla

Gorące tematy

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
PAP
Medal noblowski Olgi Tokarczuk

Norweski Komitet Noblowski ogłosił laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Uhonorowani zostali - dziennikarka z Filipin Maria Ressa oraz rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow. Do nagrody było nominowanych 329 osób.

 Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla 2021

Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 r. otrzymali Maria Ressa i Dmitrij Muratow. Komisja wyróżniła dziennikarzy za ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju. Jak zaznaczyła, Maria Ressa "wykorzystuje wolność słowa, aby rzucić światło na nadużycia władzy i narastające tendencje autorytarne w jej rodzinnym kraju, Filipinach".

- Ressa udowodniła, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości i manipulowania debatą publiczną – dodała przewodnicząca gremium przyznającego pokojowego Nobla, Berit Reiss-Andersen.

Kim są laureaci?

Maria Angelita Ressa jest filipińsko-amerykańską dziennikarką, autorką, współzałożycielką i dyrektorem generalnym Rappler - filipińskiej witryny internetowej z wiadomościami online. Dmitrij Muratow jest zaś rosyjskim dziennikarzem i redaktorem naczelnym gazety "Nowaja Gazieta", która jest jednym z ostatnich niezależnych mediów w Rosji. - Dmitrij Muratow od dziesięcioleci bronił wolności słowa w Rosji w coraz trudniejszych warunkach. W 1993 r. był jednym z założycieli niezależnej gazety "Nowaja Gazieta". "Nowaja Gazieta" publikowała krytyczne artykuły dotyczące korupcji, przemocy policyjnej, bezprawnych aresztowań, oszustw wyborczych i "fabryk trolli" używanych przez rosyjskie siły zbrojne zarówno w Rosji, jak i poza nią - zaznacza Komitet Noblowski.

Zobacz wideo:

Szokujące odkrycie dziennikarzy „Superwizjera”
Szokujące odkrycie dziennikarzy „Superwizjera” Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

Pozostałe wiadomości