Newsy

Największe media społecznościowe usunęły wideo opublikowane przez Donalda Trumpa. Jest wytłumaczenie

Newsy

x-news

Na kontach społecznościowych Donalda Trumpa pojawiło się wideo z występu prezydenta USA w porannym programie "Fox and Friends". W klipie gospodarz Białego Domu oznajmił, że może "prawie definitywnie stwierdzić", że dzieci są odporne na chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Facebook, YouTube i Twitter usunęły filmik, tłumacząc, że łamie on zasady dotyczące szerzenia fałszywych informacji na temat Covid-19.

Facebook usuwa post Donalda Trumpa

Zamieszczone przez konta Trumpa wpisy zawierały klip z wywiadu z prezydentem z porannego programu "Fox and Friends". Przekonując do otwarcia szkół, gospodarz Białego Domu oznajmił, że może "prawie definitywnie stwierdzić", że dzieci są odporne na chorobę wywoływaną przez koronawirusa.

To wideo zawiera fałszywe stwierdzenia o tym, że grupa osób jest odporna na Covid-19, co jest złamaniem naszych zasad dotyczących fałszywych informacji o Covid-19

- ocenił rzecznik Facebooka.

Jest to pierwszy raz, kiedy Facebook usunął treści zamieszczone na koncie prezydenta USA. W przeszłości szef portalu Mark Zuckerberg krytykował próby cenzurowania wpisów Trumpa przez Twittera, oznajmiając, że media społecznościowe nie powinny być "arbitrami prawdy".

Tej samej frazy użyła w środę rzeczniczka kampanii reelekcyjnej prezydenta, Courtney Parella, krytykując Facebooka.

Media społecznościowe kontra fake newsy

Facebook nie był jedyną platformą, która zdecydowała się na podobny ruch. Ten sam film zamieszczony na profilu prezydenta został usunięty również przez serwis YouTube, choć cały wywiad nadal jest dostępny na platformie, na koncie telewizji Fox.

Z kolei Twitter "ukrył" wpis z konta @TeamTrump zawierający wideo i zawiesił konto do czasu usunięcia nieprawdziwych treści.

Czy dzieci mogą zarazić się koronawirusem?

Według badań amerykańskich Centrów Kontroli Chorób (CDC), a także Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), choć dzieci lżej znoszą infekcję koronawirusem, to mogą ulec zakażeniu, a także zakażać inne osoby. Według analizy WHO obejmującej 6 mln przypadków koronawirusa między lutym i lipcem, 4,6 proc. zakażonych to dzieci w wieku 5-14 lat.

Zdaniem ekspertki WHO Catherine Smallwood dzieci - zwłaszcza małe dzieci - rzadziej ulegają zakażeniom, niż dorośli.

Zobacz też:

Donald Trump po raz pierwszy założył maseczkę: "Noszenie maseczki to coś wielkiego"

WHO: koronawirus może roznosić się przez drobne aerozole - także podczas rozmowy

USA oficjalnie wycofały się ze Światowej Organizacji Zdrowia. Co prezydent Trump zarzuca WHO?

Autor: Agata Polak

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości