Prezydent Stanów Zjednoczonych

  Prezydent Stanów Zjednoczonych

  Joe Biden jest już oficjalnie prezydentem USA. Uroczysta inauguracja jego prezydentury odbyła się na Kapitolu. Demokrata został zaprzysiężony przez prezesa Sądu Najwyższego Johna Robertsona. Amerykański hymn podczas uroczystości wykonała Lady Gaga, która zaprezentowała się w sukni przystrojonej gołębiem z gałązką oliwną. Jennifer Lopez zaśpiewała "America The Beautiful".

  Kilka dni temu agresywny tłum wdarł się na Kapitol, kiedy zliczano głosy elektorskie oddane w listopadowych wyborach prezydenckich. Finałem tego procesu było ostateczne potwierdzenie zwycięstwa Joe Bidena. Gwałtownie protestujący przeciwko temu zwolennicy ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa są dziś na ustach całego świata. Opowiadał o nich w naszym programie publicysta Łukasz Pawłowski.

  Psy od lat towarzyszyły prezydentom Stanów Zjednoczonych i ich rodzinom. Czworonożni przyjaciele tradycyjnie mieli swoje miejsce w Białym Domu. Przywódcą, który ostatnio wyłamał się z tej tradycji, był Donald Trump. O roli "pierwszych zwierząt" w USA opowiadała w naszym programie dr Renata Nowaczewska, amerykanistka z Uniwersytetu Szczecińskiego.

  Kamala Harris zapisała się w historii USA. Dzięki zwycięstwu Joe Bidena w wyborach będzie pierwszą kobietą, Afroamerykanką i pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak to zmieni amerykańską politykę? Co to oznacza dla kobiet? O tym rozmawiali w naszym programie Małgorzata Zawadka – antropolog społeczny, amerykanistka i wieloletnia korespondentka w Stanach Zjednoczonych oraz Ryszard Schnepf – były ambasador Polski w USA.

  Na kontach społecznościowych Donalda Trumpa pojawiło się wideo z występu prezydenta USA w porannym programie "Fox and Friends". W klipie gospodarz Białego Domu oznajmił, że może "prawie definitywnie stwierdzić", że dzieci są odporne na chorobę wywoływaną przez koronawirusa. Facebook, YouTube i Twitter usunęły filmik, tłumacząc, że łamie on zasady dotyczące szerzenia fałszywych informacji na temat Covid-19.

  Na początku kampanii wyborczej na Prezydenta Stanów Zjednoczonych mało kto spodziewał się, że Donald Trump odniesie tak spektakularny sukces. W Dzień Dobry TVN, wraz z Piotrem Kraśko, zastanawialiśmy się nad fenomenem miliardera i przyszłością partii republikańskiej. Co wybór Trumpa oznacza dla Polski? Czy w Polsce jest polityk, który go przypomina?