Newsy

Niższe wymagania nie pomogły. Matury nie zdało prawie 25 proc. uczniów

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
CKE, tvn24.pl
Matura 2022 - ogólnopolskie wyniki

5 lipca opublikowane i ogłoszone zostały wyniki matury 2022. Uczniowie mogą je sprawdzać indywidualnie na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej od 8:30. O 10.30 rozpoczęła się konferencja ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz szefa CKE Marcina Smolika, na której podano ogólnopolskie wyniki matury 2022. Jak poszło abiturientom?

Wyniki matury 2022 - ile procent maturzystów zdało?

Jak podano na konferencji dotyczącej wyników matur 2022, w tym roku zdało 78,2 proc. uczniów. Osoby, które nie zaliczyły tylko jednego z przedmiotów obowiązkowych, będą mogły przystąpić do egzaminu poprawkowego 23 sierpnia. Dotyczy to 15,5 proc. maturzystów, którzy nie zdali jednego egzaminu z przedmiotu obowiązkowego. 6,3 proc. abiturientów nie uzyskało wymaganej liczby punktów z więcej niż jednego przedmiotu. Ci uczniowie będą mogli podejść do egzaminu poprawkowego dopiero w następnym roku szkolnym.

W ubiegłym roku matury w pierwszym terminie nie zdało 25,5 proc. maturzystów. W 2020 r. (pierwszym pandemicznym) - 26 proc.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wyniki matury 2022 – statystyki

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że do matury ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 268 257 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia) a także 34 absolwentów – obywateli Ukrainy.

Poniżej procenty przedstawiające zdawalność obowiązkowych egzaminów z poszczególnych przedmiotów:

  • język polski - 95 proc.
  • matematyka - 82 proc.
  • język angielski - 94 proc.

Minister Czarnek o wynikach matury 2022

Minister Czarnek jeszcze przed konferencją, w rozmowie z PR24 ogłosił, że matury 2022 wypadły lepiej niż poprzednie, "ponieważ to był rok stacjonarny, maturzyści przygotowywali się do matur w szkołach, wraz ze swoimi nauczycielami". Nie wszędzie jednak tak było.

W roku szkolnym 2021/22 nauka w polskich szkołach odbywała się w systemie mieszanym. Rozpoczęła się stacjonarnie, ale gdy w placówce pojawiały się przypadki zakażeń COVID-19, często całe klasy odsyłano ponownie na nauczanie zdalne. Dotyczyło to również roczników maturalnych. W połowie listopada ubiegłego roku w trybie hybrydowym zdalnie pracowało ponad tysiąc szkół ponadpodstawowych. W kulminacyjnych momentach zdalne lekcje dla co najmniej części uczniów prowadziła co czwarta szkoła.

Minister Czarnek przypomniał również, że matury 2022 odbywały się według reguł ustanowionych 16 grudnia 2020 r., które ograniczały zakres materiału koniecznego do zdania matury ze względu na pandemię koronawirusa i naukę zdalną. Podkreślił, że właśnie z tego powodu ten wynik jest inny niż dwa lata temu, ale lepszy niż rok temu.

Relacja z konferencji w TVN24

Więcej o maturze 2022 w tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: CKE, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: photo_Pawel/Getty Images

Pozostałe wiadomości