Nie żyje Mary Quant
Mary została uznana za popularyzatorkę minispódniczek, które pomogły zdefiniować lata 60. Inspirację czerpała ze sceny kontrkultury, która powstała w zachodnim Londynie w latach 50. XX wieku. Projektowała stroje, w których kobiety czuły się komfortowo.
Oprócz spopularyzowania fryzury typu bob, której pionierem był jej przyjaciel Vidal Sassoon, fryzjer i biznesmen, Mary stworzyła także bardzo krótkie szorty, obcisły sweter w prążki i wodoodporny tusz do rzęs.
Modelka Twiggy Lawson, która była ikoną stylu w tamtym okresie, złożyła hołd projektantce w mediach społecznościowych. - Zrewolucjonizowała modę i była genialną przedsiębiorczynią. Bez niej lata 60. nigdy nie byłyby takie same - napisała.
Była redaktorka Vogue, Alexandra Shulman, nazwała Mary "liderką mody, ale także kobiecej przedsiębiorczości", dodając, że była "wizjonerką". Vanessa Friedman, dyrektor ds. mody International New York Times, napisała na Twitterze: "RIP Mary Quant, która uwolniła kobiecą nogę. Jesteśmy twoimi dłużniczkami".
Mary Quant - droga do wielkiej kariery
Mary Quant urodziła się w południowo-wschodnim Londynie 11 lutego 1930 r. Była córką dwóch walijskich nauczycieli. Dyplom z edukacji artystycznej uzyskała w latach 50. w Goldsmiths College, gdzie poznała swojego męża Alexandra Plunketa Greene'a, który później pomógł założyć jej markę.
W 1955 roku otworzyła Bazaar, butik przy King's Road w londyńskim Chelsea. Sprzedawano w nim ubrania i dodatki, a mieszcząca się w podziemiach restauracja stała się miejscem spotkań młodych ludzi i artystów. Wkrótce cała dzielnica Chelsea zaczęła przyciągać takie gwiazdy jak Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, The Beatles i Rolling Stones.
Jej dalekowzroczne i kreatywne pomysły szybko wniosły wyjątkowy wkład w brytyjską modę. Artystka powiedziała Guardianowi w 1967 roku, że "dobry gust to śmierć, wulgarność to życie". Zaprojektowała krótkie sukienki i spódnice o prostych kształtach i mocnych kolorach, które opisała jako "aroganckie, agresywne i seksowne".
To, czy Mary rzeczywiście wynalazła minispódniczkę, było przedmiotem długiego i gorzkiego sporu między innymi z nieżyjącym już francuskim projektantem Andre Courregesem. Jednak jej rola w przekształcenie super-krótkich spódniczek odsłaniających uda w międzynarodowy trend nigdy nie została zakwestionowana.
Zobacz też:
- Małgorzata Ohme napisała wzruszający wiersz dla mamy. "Wśród nocnej ciszy we łzach tonę"
- Anegdoty z życia Władysława Bartoszewskiego. "Sam kontakt z nim po prostu człowieka uskrzydlał"
- Marek Jackowski we wspomnieniach dzieci. "Czekał na nas i zawsze za nami tęsknił''
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: bbc.com
Źródło zdjęcia głównego: TV Times / Getty Images