Newsy

"Prognozy są słabe". Polacy nie chcą rezerwować pokoi na weekend majowy

Newsy

Autor:
Oskar
Netkowski
Źródło:
Gazeta.pl

Dane przeanalizowane przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego wskazują, że Polacy niechętnie wynajmują pokoje na weekend majowy 2022. Zdaniem ekspertów wpływ na tę sytuację ma kilka czynników.

Polacy zrezygnują z wyjazdów w majówkę?

Polacy bardzo niechętnie rezerwują pokoje hotelowe na weekend majowy. Tak przynajmniej wynika z danych Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. - Prognozy są słabe i pogarszają się z każdym kolejnym miesiącem - alarmuje Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP.

Podkreśla on, że dane dotyczące przyjętych rezerwacji na kolejne trzy miesiące wciąż są pesymistyczne. Aż 75 proc. hoteli odnotowało poziom rezerwacji na najbliższe dwa miesiące na poziomie zaledwie 30 proc. - Tradycyjnie długi weekend majowy nie skłonił gości do złożenia wczesnych rezerwacji - zauważył.

Ceny hoteli poszybowały w górę

Inflacja i rosnące ceny nie pozostawiły bez szwanku branży hotelarskiej. Dane IGHP wskazują jasno na spory wzrost cen. Konieczność podnoszenia ich przez hotele wiąże się z dynamicznie rosnącymi kosztami towarów i usług. Największe przełożenie ma na to gaz i energia elektryczna. Sytuacja za wschodnią granicą Polski również przyczyniła się do tego, że za noclegi zapłacimy więcej.

Inne powody wzrostu cen, na jakie wskazują hotelarze, to wyższe podatki. Z danych IGHP wynika, że średni wzrost daniny odnotowany przez hotele z początkiem roku, wyniósł 11 proc. Dla 10 proc. hoteli podatek pozostał na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym.

Z kolei aż 1/4 obiektów odnotowała wzrost podatku w wysokości 15 proc. i więcej. Najliczniejszą grupę (55 proc.) stanowiły hotele, które wskazały na wzrost w przedziale 4-10 proc.

Majówka 2022 - kiedy wypada?

W 2022 roku święto pracy, czyli 1 maja przypada w niedzielę, natomiast święto Konstytucji 3 maja - we wtorek. Jeżeli weźmiemy urlop 2 maja, to będziemy się mogli cieszyć z długiego weekendu (od 1 do 4 maja), natomiast cztery dni wolnego pozwolą odpocząć całe 8 dni (od 1 do 8 maja).

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Oskar Netkowski

Źródło: Gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ozgur Donmaz/Getty Images

Pozostałe wiadomości