Newsy

Gdzie można rozpalić grilla w majówkę? Lista dozwolonych miejsc

Newsy

Autor:
Justyna
Piąsta
grill

Wraz z majówką sezon grillowy można uznać za rozpoczęty. Dlatego warto wiedzieć, gdzie można rozpalić grilla, by było to zgodne z prawem. Czy rozpalanie ognia i pichcenie na ruszcie w lasach, parkach, nad wodą czy na balkonie jest dozwolone? Gdzie możemy dostać mandat?

Gdzie można rozpalić grilla?

Zgodnie z przepisami grilla można rozpalić na własnej posesji, czyli na podwórku, na tarasie, w ogrodzie i w ogródku działkowym. W tych miejscach bez obaw można grillować bez obaw, jednak warto upewnić się, że dym nie będzie przeszkadzał sąsiadom, jeśli są w bliskiej odległości.

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

A co z balkonem? Niestety, na balkonie nie można rozpalić grilla węglowego, ponieważ to narusza przepisy o ochronie przeciwpożarowej budynków. Jest to zabronione w paragrafie 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719). Jeśli chcemy grillować na balkonie, najlepiej jest użyć grilla elektrycznego.

Czy można grillować w lesie?

Jeśli nie mamy własnego ogródka działkowego lub ogrodu, nie oznacza to, że musimy zrezygnować z grillowania na świeżym powietrzu. W wielu większych i mniejszych miastach jest to dozwolone w parkach lub na plażach miejskich nad rzeką. Najpierw jednak trzeba sprawdzić, czy w konkretnym miejscu, które chcemy odwiedzić, można rozpalić ogień. Takie informacje można znaleźć na stronach internetowych i w regulaminach danych obiektów.

A czy można grillować w lesie? Jak mówią przepisy, na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości 100 metrów od granicy lasu nie można rozpalać ogniska. Wyjątek stanowią specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Za rozpalenie ogniska lub grilla w niedozwolonym miejscu w lesie można słono zapłacić - od 20 złotych nawet do nawet 5 tysięcy zł.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dmytro Varavin/Getty Images

Pozostałe wiadomości