Newsy

Najbogatsi ludzie świata 2021 według "Forbes" - Jeff Bezos nadal liderem. Na liście są Polacy

Newsy

Moment RFYulia Reznikov/Getty Images

"Forbes" opublikował listę najbogatszych ludzi na świecie. Mimo kryzysu związanego z pandemią koronawirusa lista poszerzyła się o 660 miliarderów. Znaleźli się na niej najbogatsi Polacy.

Najbogatsi ludzie świata - Jeff Bezos na pierwszym miejscu

Lista światowych miliarderów publikowana jest przez magazyn "Forbes" co roku. Opracowywana jest na podstawie danych finansowych reprezentowanych przez nich firm na dzień 5 marca 2021 roku. W 2021 r. ma miejsce 35. edycja rankingu. Obejmuje 2754 miliarderów, z czego 724 nazwiska pochodzą z USA. Na szczycie listy Forbes, z tytułem najbogatszego człowieka świata znalazł się Jeff Bezos, założyciel Amazona.

TOP 10 najbogatszych ludzi świata

 1. 1Jeff Bezos, 177 mld dol.
 2. 2Elon Musk, 151 mld dol.
 3. 3Bernard Arnault, 150 mld dol.
 4. 4Bill Gates, 124 mld dol.
 5. 5Mark Zuckerberg, 97 mld dol
 6. 6Warren Buffett, 96 mld dol.
 7. 7Larry Ellison, 93 mld dol.
 8. 8Larry Page, 91,5 mld dol.
 9. 9Sergey Brin, 89 mld dol.
 10. 10Mukesh Ambani, 84,5 mld dol.

Najbogatsi Polacy według Forbes. Czym się zajmują?

Na liście najbogatszych ludzi świata znalazło się 7 najbogatszych Polaków. Są to:

 • Miejsce 727. – Michał Sołowow, 4 mld dol.
 • Miejsce 832. – Jerzy Starak, 3,6 mld dol.
 • Miejsce 856. – Tomasz Biernacki, 3,2 mld dol.
 • Miejsce 956. – Zygmunt Solorz-Żak, 3,2 mld dol.
 • Dominika Kulczyk, 2,1 mld dol.
 • Miejsce 2263. – Rafał Brzoska, 1,3 mld dol.
 • Miejsce 2263. – Zbigniew Juroszek, 1,3 mld dol.

Miejsce 727. – Michał Sołowow, 4 mld dol.

Najbogatszy Polak, Michał Sołowow ma 58 lat i pochodzi z Kielc. Studiował na Politechnice Świętokrzyskiej, jest inżynierem mechaniki. Zanim zajął się biznesem, pracował za granicą. Po powrocie do Polski pod koniec lat 80. zgromadzone oszczędności zainwestował w firmę budowlaną. Biznes odniósł ogólnopolski sukces, a firma Michała Sołowowa zadebiutowała na giełdzie. Zachęcony sukcesem rozpoczął kolejne projekty, a wśród nich m.in.: rozkręcił i sprzedał sieć sklepów budowalnych, inwestował w różne spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, stworzył koncern chemiczny Synthos, założył spółkę deweloperską "Echo Investment", która jest dominującym inwestorem na rynku biurowym, mieszkaniowym i centrów handlowych w Polsce. Jest również właścicielem kilkudziesięciu spółek, m.in.: Cersanit, Barlinek, Homla, North Food czy Homla, etc. Poza sukcesami w biznesie, odnosi je również w rajdach samochodowych.

Miejsce 832. – Jerzy Starak, 3,6 mld dol.

Ma 73 lata, pochodzi z Cieszyna, jest absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W czasach PRL założył firmę Comindex, jedno z największych wtedy przedsiębiorstw polonijnych, czyli tych o kapitale zagranicznym, ale polonijnego pochodzenia. W latach 90. wprowadził na polski rynek duże koncerny: Nuricię, Colgate-Palmolive oraz markę Bols. Do biznesowego imperium Jerzego Staraka należą również takie firmy jak farmaceutyczny gigant Polpharma i producent ziołowych preparatów ziołowych Herbapol. Jest również udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica

Jego żona, Anna Woźniak-Starak, jest właścicielką restauracji Belvedere znajdującą się w warszwskich Łazienkach Królewskich. Rodzina Starak od 2008 r. prowadzą fundację, której celem jest wspieranie młodych i zdolnych ludzi poprzez poprzez granty i stypendia.

Miejsce 856. – Tomasz Biernacki, 3,2 mld dol.

Ma 47 lat, Mieszka w Krotoszynie. W 1999 roku otworzył w Gostyniu swój pierwszy sklep sieci supermarketów Dino. Nabył większościowy pakiet udziałów w firmie Agro-Rydzyna. W latach 2013 – 2015 sieć Dino otwierała około 100 nowych sklepów rocznie, w 2017 weszła na warszawską giełdę. Na koniec 2020 sieć liczyła łącznie 1496 sklepów. Sam Tomasz Biernacki niechętnie udziela wywiadów, więc niewiele więcej wiadomo o tym przedsiębiorcy.

Miejsce 956. – Zygmunt Solorz-Żak, 3,2 mld dol.

Ma 64 lata, urodził się w Radomiu. Zygmunt Solorz znany jest przede wszystkim jako założyciel Telewizji Polsat. Obecnie jednak znacznie większe zyski generują 2 inne jego biznesy: sieć komórkowa Plus i platforma satelitarna Cyfrowy Polsat.

Przejęcie przez Solorza Polkomtelu w 2011r. było jednym z najbardziej ryzykownych i największych przedsięwzięć w historii gospodarczej Polski. Przejęcie i rozbudowa infrastruktury doprowadziła do wprowadzenia i rozwoju w Polsce sieci LTE.

Miejsce 1517. – Dominika Kulczyk, 2,1 mld dol.

Ma 43 lata, urodziła się w Poznaniu. Studiowała tam sinologię i politologię. Jest przedsiębiorca, inwestorką, reporterką i filantropką. Założyła Kulczyk Foundation, przewodzi Radzie Nadzorczej Kulczyk Holding i Radzie Nadzorczej Polenergia S.A. Jest współzałożycielką Grupy Firm Doradczych Values. Jest również autorką wielokrotnie nagradzanego cyklu reportaży pt. „Efekt Domina” i filmów dokumentalnych powstałych pry współpracy z CNN International.

Miejsce 2263. – Rafał Brzoska, 1,3 mld dol.

Ma 43 lata, urodził się w Raciborzu, jest absolwentem Krakowskiej Akademii Ekonomicznej. Jest założycielem, współwłaścicielem i prezesem zarządu Grupy Integer.pl. W 2006 roku założył firmę kurierską InPost i stworzył ogólnopolską sieć samoobsługowych paczkomatów. Wspiera obiecujące pomysły innych, będąc mecenasem start-upów. Prywatnie jest mężem prezenterki i dziennikarki TVN, Omeny Mensah.

Miejsce 2263. – Zbigniew Juroszek (z rodziną), 1,3 mld dol.

Ma 58 i średnie wykształcenie. Jest absolwentem Średniego Studium Zawodowego w Mysłowicach. Obecnie jest właścicielem i głównym akcjonariuszem stworzonej w 1990 r. grupy Atal - firma była dostawcą materiałów dla polskich producentów odzieży. W 2015 r. spółka Atal zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zbigniew Juroszek jest także współwłaścicielem spółki Star-Typ Sport, która działa w branży zakładów bukmacherskich. Z powodzeniem inwestuje również w sektorze nieruchomości.

Pomimo trwającej pandemii i wywołanego nią kryzysu ubiegły rok był dla najbogatszych ludzi świata, w tym najbogatszych Polaków - wyjątkowo udany. Ich majątek, łącznie, zwiększył się o 5 bilionów dolarów.

Zobacz też:

Helena Rubinstein, Pola Negri, Max Factor, Warner Brothers - światowe marki z polskimi korzeniami

Fundacja "Zwierzęca Polana" ogłosiła bankructwo. Z pomocą przyszli internauci

Potężny wyciek danych z Facebooka. Jak sprawdzić, czy dotyczy także ciebie?

Zobacz video: Kim Kardashian oficjalnie została miliarderką. Zadebiutowała na liście "Forbesa"

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości