Newsy

W całej Polsce protesty przeciwko LEX TVN. W obronie wolnych mediów manifestują też gwiazdy

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba
Demonstracja przeciw LEX TVN w Warszawie

W piątek 17 grudnia sejm przyjął ustawę znaną jako LEX TVN, odrzucając senackie weto. Teraz trafiła ona do prezydenta i czeka na decyzję Andrzeja Dudy. W związku z tym w całym kraju zorganizowano protesty. Uczestniczyło w nich także wiele gwiazd.

LEX TVN

W piątek 17 grudnia niespodziewanie wznowiono prace nad ustawą LEX TVN. Sejm przegłosował ją odrzucając wrześniowe weto senatu. Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy, który ma 21 dni na podjęcie decyzji. Może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Protesty w sprawie LEX TVN

Obecnie z wielu środowisk płyną głosy sprzeciwu wobec decyzji parlamentarzystów. Członkowie fundacji Grand Press oraz Komitetu Obrony Demokracji napisali list otwarty do Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie ustawy. Można przyłączyć się do tego apelu wchodząc w link apel.tvn.pl. Petycję tę nagłaśnia wiele gwiazd, które zachęcają do podpisu. Liczba podpisów pod apelem przekroczyła już 2 mln. Akcja cały czas trwa, a liczba głosów wciąż rośnie - za każdy serdecznie dziękujemy!

Jednocześnie w niedzielny wieczór zorganizowano zgromadzenie przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Jego uczestnicy chcą wyrazić niezadowolenie z LEX TVN i dać prezydentowi do zrozumienia, że błędem byłoby podpisanie tej ustawy. Manifestacje w obronie TVN i innych wolnych mediów odbywają się także w wielu innych miastach w Polsce.

protesty 19 grudnia 2021
Manifestacje w sprawie LEX TVN 19.12.2021Źródło: TVN

Lex TVN

Lex TVN uderza w wolne media
Lex TVN uderza w wolne media Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Marzena Rogalska i Ewa Drzyzga na manifestacji w Krakowie

Na demonstracji w Krakowie pojawiły się m.in. Ewa Drzyzga i Marzena Rogalska. Dziennikarski opublikowały w mediach społecznościowych wspólny filmik z tego wydarzenia. Wideo opisały słowami: "Wolności oddać nie umiem". Dodały do niego również piosenkę zespołu Chłopcy z Placu Broni pt. "Kocham wolność".

Anna Kalczyńska na proteście w Warszawie

Prowadząca Dzień Dobry TVN zachęcała swoich obserwatorów, by dołączyli do manifestacji przed Pałacem Prezydenckim. W mediach społecznościowych pisała: "Jeśli nie zgadzacie się, by władza zamykała usta dziennikarzom, którzy ujawniają niewygodne dla tej władzy fakty - podpiszcie apel do Prezydenta o veto do ustawy LEXTVN. Będę dziś o 19-tej przed Pałacem Prezydenckim, by poprzeć wolne media, bo pluralizm poglądów i kontrola władzy przez dziennikarzy to fundament demokracji".

- Możemy się różnić, ale MUSIMY MÓC się różnić - dodała pod zdjęciem opublikowanym na Instagramie podczas swojej obecności na warszawskiej demonstracji.

Agata Młynarska i Anna Nowak Ibisz pod Pałacem Prezydenckim

Agata Młynarska opublikowała w mediach społecznościowych filmik z warszawskiego protestu, a także kilka zdjęć. Powiedziała: "Jest mnóstwo ludzi, którzy na pewno w niedzielny wieczór woleliby robić coś innego, ale jesteśmy tutaj, bo wolne media to demokracja". Zdradziła, że przyszła na manifestację z Anną Nowak Ibisz i obie będą walczyć o wolne media.

- Pracuję w mediach od ponad 30 lat. Jestem z pokolenia, które rozpoczynało swoją pierwszą pracę w tv w 1989 roku. Pamiętam, czym była możliwość mówienia własnym głosem. Nieskrępowanym. Wolnym. Pamiętam wzruszenie rodziców. Był czas, kiedy Tacie zakazano występów publicznych, także w tv. Teraz wraca dobrze pamiętany strach… A co będzie bez wolnych mediów? Bez wolnego wyboru? Dlatego razem z Anną Nowak Ibisz jesteśmy tu dziś. Tak jak byłyśmy razem na marszu dla Izy. Będziemy protestować i walczyć o nasze prawo do wolności - napisała Agata Młynarska na Instagramie.

Kasia Sokołowska na warszawskiej manifestacji

Najpopularniejsza polska reżyserka pokazów mody i jurorka "Top Model" również wybrała się na protest w Warszawie. W mediach społecznościowych opublikowała kilka zdjęć zrobionych na tle tłumu zebranych ludzi z transparentami. Post podpisała krótko i dosadnie: "VETO! #lextvn #niemazgody #wolnemedia #discovery #tvn".

Gabi Drzewiecka na proteście pod Pałacem Prezydenckim

Dziennikarce nie jest obojętny los wolnych mediów. Gabi Drzewiecka też wybrała się na warszawską demonstrację i na swoim Instagramie pokazała, jak protestowała wraz z innymi obywatelami. Opublikowane zdjęcia podpisała: "TVN - NIE JESTEŚ SAM #wolnemedia #wolnoscslowa #wolność".

Apel TVN

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/x-news

Pozostałe wiadomości