demonstracja

  Jak obecnie wygląda sytuacja w tym kraju?

  W obronie wolnych mediów manifestują też gwiazdy.

  Rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak przeprosił m.in. za użycie pałek służbowych i granatu hukowego wobec dziennikarzy, a także poinformował, że zdarzeniami zajęło się Biuro Kontroli KSP. Policjant podziękował również wszystkim fotoreporterom, którzy relacjonują to co się dzieje w ostatnich tygodniach na ulicach stolicy.

  Elena Lewczenko - białoruska koszykarka, była zawodniczka Wisły Kraków, była mistrzyni Polski, Rosji i Litwy 30 września br. została aresztowana za udział w marszach opozycji. W więzieniu spędziła ponad dwa tygodnie. Ewie Drzyzdze opowiedziała, jak była traktowana przez państwowe służby.

  Masowe protesty ogarnęły USA po tym, jak policjant doprowadził do śmierci Afroamerykanina George'a Floyda. Demonstracje trwają od kilkunastu dni i rozlały się już daleko poza Stany Zjednoczone. O sytuacji za oceanem rozmawialiśmy z Marcinem Wroną, amerykańskim korespondentem TVN oraz pochodzącym z USA wokalistą Nickiem Sincklerem.

  Godzina policyjna w Minneapolis, Los Angeles, Atlancie i Filadelfii, zmobilizowana Gwardia Narodowa, wielotysięczne demonstracje w Nowym Jorku, starcia z policją przed Białym Domem. W Stanach Zjednoczonych trwają protesty z powodu śmierci Afroamerykanina George'a Floyda. Prezydent Donald Trump potępia zamieszki i zapewnia, że jego rząd położy kres przemocy. Również środowisko artystów odpowiada na panująca sytuację - David Guetta składa hołd zmarłemu.

  Chodzi o zwykłą potrzebę poczucia wspólnoty, czy sytuacja w kraju faktycznie tak mocno ich wzburzyła? Jak demonstracje wpłyną na sytuację polityczną w Polsce? O zadziwiającej skali protestów, które ostatnio miały miejsce w Polsce w Dzień Dobry Wakacje mówił prof. Zbigniew Mikołejko.

  Wiadomość o ewentualnej nowelizacji ustawy aborcyjnej, która miałaby całkowicie zakazać usuwania ciąży zelektryzowała i podzieliła społeczeństwo. Na skutek tego w weekend odbyły się demonstracje przeciwne zaostrzaniu prawa. Wraz z gośćmi Dzień Dobry TVN: prawniczką z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Karoliną Więckiewicz i prawniczką z Instytutu Ordo Iuris Karoliną Dobrowolską rozmawialiśmy o tym, jakie mogą być skutki zaostrzenia prawa aborcyjnego.

  W weekend w wielu miastach protestowano przeciwko nowelizacji ustawy antyaborcyjnej, która miałaby zaostrzyć przepisy i całkowicie zakazać aborcji. Zobaczcie, pod jakim hasłem występowali manifestujący. Do tematu będziemy jeszcze wracać w tym tygodniu.