Newsy

Tego leku już wkrótce pacjenci nie będą mogli kupić w aptekach. Jaki preparat zostanie wycofany?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Wprost/Ministerstwo Zdrowia/Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Apteka

Lek Mytelase, stosowany w leczeniu miastenii, zostanie wkrótce wycofany z aptek. To bardzo zła wiadomość dla pacjentów leczących się na tę chorobę neurologiczną. Jakie jest postępowanie alternatywne w leczeniu miastenii i wycofaniu Mytelase?

Lek Mytelase na miastenię ma zostać wycofany z aptek

Już od kilku miesięcy były problemy z dostępnością leku Mytelase na miastenię. To choroba neurologiczna, wywołana procesem autoimmunologiczym. Powoduje wzmożoną nużliwość, czyli męczliwość mięśni. W efekcie pacjenci mają problemy z zaburzeniami mowy, opadającą powieką, nagłymi upadkami i z szybkim męczeniem się.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Przyczyną wycofania leku Mytelase jest zakończenie jego dystrybucji w Polsce. O stanie rzeczy firma Sanofi poinformowała odpowiednie instytucje zdrowotne, zgodnie z obowiązującymi przepisami. W związku z zaistniałą sytuacją do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga na wycofanie leku.

- Brak leku – który dawał nadzieję pacjentom na poprawę samopoczucia w ciągu dnia - może doprowadzić do problemów z połykaniem i oddychaniem, a w końcu do śmierci - podano w komunikacie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Biuro interweniuje już w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia.

Leczenie miastenii - alternatywy dla leku Mytelase

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności leku Mytelase. Według niego, nie ma obecnie w Polsce odpowiedników tego leku, które byłyby dopuszczone do obrotu.

- Konsultant Krajowy w dziedzinie neurologii wskazał na możliwość zastosowania produktu Mestinon, Pyridostigmini bromidum jako alternatywnej metody leczenia we wskazaniu rejestracyjnym, w odniesieniu do produktu leczniczego Mytelase - podało Ministerstwo Zdrowia.

Jednocześnie podano, że jeżeli lekarz podejmie decyzję o stosowaniu leczenia produktem, który nie jest dostępny na terytorium Polski, to "Minister Zdrowia może wydać zgodę na sprowadzenie leku w trybie importu docelowego". Możliwe jest także uzyskanie refundacji takiego preparatu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Wprost/Ministerstwo Zdrowia/Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

Źródło zdjęcia głównego: dowell/Getty Images

Pozostałe wiadomości