Polski lekarz zarażony koronawirusem zmarł w USA. "Był niezwykłym człowiekiem, który dbał i kochał swoich pacjentów"

Szpital
Boy_Anupong/Getty Images
Źródło: Moment RF
Koronawirus w Stanach Zjednoczonych nie odpuszcza. Walkę z Covid-19 przegrał tam właśnie lekarz pochodzący z Biłgoraja. Dr Bogdan Lekan był pediatrą i prawdopodobnie zaraził się od jednego ze swoich pacjentów.

W Nowym Jorku zmarł w rezultacie powikłań związanych z Covid-19 dr Bogdan Lekan. Był pierwszym polsko-amerykańskim lekarzem, który stał się ofiarą pandemii.

Nie żyje lekarz z Polski

O śmierci 59-letniego medyka, który miał własny gabinet w zamieszkałym w dużej części przez Polonię rejonie Ridgewood, w dzielnicy Queens, powiadomił jego kolega ze studiów, dr Henryk Cioczek.

Był bardzo dobrym lekarzem. Szanowali go i cenili zarówno młodzi pacjenci, jak też ich rodzice. Miał dobrą renomę, podejście do dzieci i był bardzo lubiany. Wszyscy są w szoku, ponieważ nikt się nie spodziewał, że nie przeżyje

– powiedział dr Cioczek.

Jak dodał, w odróżnieniu od niektórych lekarzy wyjeżdżających z Nowego Jorku z obawy przed zakażeniem, dr Lekan pracował z poświęceniem do końca. Chorował przez ok. trzy tygodnie, z czego przez ponad dwa podłączony był do respiratora. Prawdopodobnie zaraził się od małego pacjenta. Był pierwszym aktywnie praktykującym lekarzem polskim w Nowym Jorku zmarłym z powodu SARS-Cov-2.

W oknie gabinetu dr Lekana w Ridgewood wystawione są kwiaty i pisane dziecięcą ręką wspomnienie:

Był najlepszym lekarzem. Będziemy bardzo tęsknić za dr. Lekanem. Był niezwykłym człowiekiem, który dbał i kochał swoich pacjentów. Zawsze im pomagał. (…) Pacjenci go kochali. Zawsze pozostanie w naszych sercach

W USA zmarł pediatra z Polski

Dr Lekan urodził się w Biłograju. Ukończył studia na Akademii Medycznej w Lublinie w roku 1985. Jako specjalizację obrał pediatrię. Przybył do Stanów Zjednoczonych pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Rezydenturę medyczną skończył w Flushing Hospital, w Queens. Praktykował w Ridgewood od ok. 20 lat. Zmarł w nocy 13 maja w jednym z szpitali w stanie New Jersey. Zostawił żonę i dwie małe córki.

Z wielkim bólem i żalem żegnamy naszego kolegę i przyjaciela, który codziennie leczył małych pacjentów bez podstawowego wyposażenia ochronnego i poświęcił swoje życie. Był bardzo szanowanym i cenionym lekarzem

– powiedział PAP dr Dariusz Konopka, były prezes Stowarzyszenia Polsko- Amerykańskich Lekarzy „Medicus” w Nowym Jorku.

W czwartek za duszę dr. Lekana została odprawiona msza św. żałobna w kościele Our Lady of Consolation na Brooklynie.

Zobacz też:

Nie żyje Henryk Jaskuła. Legendarny żeglarz miał 96 lat

W szpitalach brakuje krwi. Ministerstwo Zdrowia apeluje do dawców

Kiedy pierwsze wyniki szczepionek na Covid-19? Podano wstępny termin

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości