Newsy

Kiedy pierwsze wyniki szczepionek na Covid-19? Podano wstępny termin

szczepionka

Getty Images

Newsy

Kiedy pierwsze wyniki szczepionek na Covid-19? Podano wstępny termin

szczepionka

Getty Images

Christiane Gerke z Instytutu Pasteura, zapowiada rozpoczęcie badań nad szczepionką na Covid-19 w lipcu. Wyników możemy spodziewać się jesienią.  

Szczepionka na Covid-19

Christiane Gerke, koordynatorka programów szczepień, przedstawiła harmonogram badań klinicznych nad szczepionką na Covid-19. Rozpoczną się one w lipcu, a pierwsze wyniki fazy I spodziewane są do końca października. Co istotne, szczepionka będzie zmodyfikowaną wersją szczepionki przeciw odrze. W trzy projekty szczepionek na Covid-19 zaangażowany jest Instytut Pasteura w Paryżu. 

Faza II lub faza II/III są zaplanowane na początek grudnia 

- powiedziała Gerke w rozmowie z AFP. 

AFP spytała ekspertkę, czy w kontekście epidemii Covid-19 próby kliniczne fazy II lub III, których głównym celem jest ustalenie skuteczności szczepionki, mogą być pierwszą ukierunkowaną kampanią szczepień.

Nie bezpośrednio. Ale gdy tylko zgromadzone zostaną wystarczające dane na temat jakości, bezpieczeństwa, skuteczności, immunogenności i efektywności szczepionki, może być wymagana klasyfikacja do stosowania w nagłych wypadkach przez WHO (Światową Organizację Zdrowia). To umożliwia stosowanie produktów, które nie zostały jeszcze dopuszczone (do użytku)

 - wyjaśniła koordynatorka. 

Zdaniem Gerke należy również wziąć pod uwagę fakt, że "konieczne będzie jednoczesne zaplanowanie produkcji szczepionek na dużą skalę w celu szybkiego przygotowania setek milionów dawek".

Do których krajów najpierw trafi szczepionka na Covid-19?

Według ekspertki to, które populacje byłyby priorytetem w pierwszych kampaniach szczepień, będzie zależało od

skuteczności szczepionki w badaniach fazy II/III w różnych kategoriach wiekowych, a także liczby dostępnych dawek szczepionki, rozwoju epidemii (...) i wiedzy, którą zdobędziemy w nadchodzących miesiącach

Zobacz także:

Lara Gessler o ciąży: „Służy mi, gdyby nie brzuch i ochota na sok z pomarańczy, to bym się nie zorientowała”

Epidemia hejtu. Jak piętnowano 100 lat temu i dziś?

Janina Ochojska pokonała nowotwór. „Na nowo uczę się chodzić”

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
62
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0