Newsy

Piąta fala zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Wiceminister mówi, kiedy może się pojawić

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP/polstanews.pl
chory na COVID-19 w szpitalu

Pandemia nie zakończy się wraz z końcem czwartej fali zakażeń koronawirusa SARS-CoV-2. Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia jest zdania, że już niedługo czeka nas kolejna - piąta - fala zachorowań na COVID-19. Kiedy można się jej spodziewać?

Kiedy pojawi się 5. fala zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2?

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia poinformował w niedzielę (19 grudnia) na antenie Polsat News, że "następna fala może pojawić się w styczniu w naszych szpitalach". - To jest trochę niepokojące, ponieważ ciągle jest dużo nowych przypadków zakażeń; także jest wiele osób, które przebywa w szpitalach. Musimy, więc przez najbliższe tygodnie zdecydowanie ograniczyć zakażenia, aby być przygotowanym na kolejną falę - wskazał wiceszef resortu zdrowia.

Dodał, że polskie laboratoria potwierdziły siedem przypadków zakażenia wariantem Omikron. - Zostały one zgłoszonych do europejskiej ewidencji - dodał Kraska. Pierwszy przypadek wariantu Omikron w Polsce - potwierdzony w czwartek przez katowicki sanepid - stwierdzono u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach. W piątek zanotowano drugi potwierdzony przypadek wariantu Omikron; zakażoną była trzyletnia dziewczynka z Warszawy.

Trzej pozostali pacjenci, to osoby dorosłe z Warszawy i jej okolic. - Jedną jest mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego z Warszawy, steward, który podróżował między Warszawą a Pekinem, ale także obcokrajowiec, który przebywa obecnie w Warszawie. Wszystkie te osoby są poddane kwarantannie. Także osoby z bliskiego kontaktu poddawane są badaniom na obecność nowego wariatów Omikron - powiedział Kraska. Zapewnił, że "czują się dobrze". - Najbliższe dni pokażą, w którą stronę pójdzie infekcja - powiedział Kraska.

Zobacz wideo: Wszystko, co trzeba wiedzieć o koronawirusie

koronawirus

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Omikron. Jak bardzo jest niebezpieczny?

Wiceminister podkreślił, że nowy wariant jest "zdecydowanie bardziej zaraźliwy, niż ten, który jest w tej chwili, czyli wariant Delta". Dlatego tak ważne jest noszenie maseczek, zachowywanie dystansu oraz stosowanie dezynfekcji. - Aby ten wirus mógł się szybciej rozprzestrzeniać wystarczy kilkanaście minut w bliskim kontakcie z osobą zakażoną - ostrzegł. W ocenie Kraski "należy wrócić także do praktyki liczenia wiernych w kościołach".

Wiceminister poinformował, że na razie nie wiadomo, "czy wariant Omikron przełamuje barierę odpornościową, którą uzyskujemy w wyniku szczepień". - Na pewno w jakimś stopniu szczepionki będą nas chroniły przed nowym wariantem, a na pewno trzecia dawka - przypominająca - stwierdził wiceszef MZ.

Zobacz wideo: Koronawirus Omikron dotarł do Europy

Koronawirus Omikron dotarł do Europy
Koronawirus Omikron dotarł do Europy W państwach południowej Afryki wykryto nowy wariant konornawirusa - Omikron. Dostał się już do Europy. Co o mutacji wiedzą naukowcy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP/polstanews.pl

Źródło zdjęcia głównego:  Tempura/Getty Images

Pozostałe wiadomości