Newsy

Niemcy zaostrzają ograniczenia w związku z koronawirusem. Spotkania tylko do 2 osób

Newsy

Aktualizacja:

Pandemia koronowairusa trwa. Rządy kolejnych państw wprowadzają ograniczenia, które mają pomóc w walce z rozprzestrzeniającym się wirusem. W Niemczech m.in. zamknięto restauracje, zakłady fryzjerskie i wprowadzono zakaz organizacji spotkań dla więcej niż dwóch osób.

Walka z koronawirusem w Niemczech

Poruszanie się poza domem w pojedynkę lub maksymalnie w parach, obowiązek utrzymywania minimum 1,5 metra odstępu i zamknięcie restauracji to nowe zasady obowiązujące w Niemczech w związku z epidemią koronawirusa - ogłosiła w niedzielę kanclerz Angela Merkel.

Restrykcje, które obowiązywać będą w całym kraju przez co najmniej dwa tygodnie, nie dotyczą rodzin i członków tego samego gospodarstwa domowego - osoby te nadal mogą wspólnie wychodzić z domu.

Osoby poruszające się po mieście muszą zachowywać co najmniej 1,5 metra odstępu od innych. Merkel podkreśliła, że jest to najważniejsza zasada, bo przy jej zachowaniu „możliwość zakażenia spada do zera”. Również przedsiębiorstwa będą musiały wprowadzić ją dla swoich pracowników i gości.

Koronawirus w Niemczech - nowe zasady

Kanclerz poinformowała także o całkowitym zamknięciu restauracji, choć nadal będzie możliwa sprzedaż posiłków na wynos i z dowozem. Dodatkowo oprócz wielu sklepów i lokali, które są już zamknięte na mocy wcześniejszych decyzji, obecnie również salony fryzjerskie, kosmetyczne, studia tatuażu i salony masażu będą musiały zaprzestać działalności.

Nie ma jeszcze dostępnych szczepionek ani leków, dlatego takie zasady są obecnie najskuteczniejszym środkiem w walce z wirusem

- powiedziała Merkel.

Podkreśliła, że nie są to propozycje, ale zasady, za których nieprzestrzeganie grozić będą kary. Ich wysokość nie była przedmiotem niedzielnej telekonferencji z udziałem kanclerz, części ministrów rządu federalnego i premierów krajów związkowych, którzy zgodzili się na obowiązywanie nowych zasad w całym kraju.

Dotychczas cieszące się dużą autonomią kraje związkowe wprowadzały zróżnicowane obostrzenia i nakazy mające spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Dostawaliśmy od wielu osób sygnały, że życzą sobie jasności na poziomie federalnym

- tłumaczyła Merkel.

Niemiecki rząd ogłosił pakiet pomocowy dla gospodarki

W poniedziałek rząd niemiecki podjął decyzję na temat pomocy finansowej dla gospodarki. Uchwały mają zostać w środę przyjęte przez Bundestag, a w piątek trafić do Bundesratu.

Suma wszystkich zapowiedzianych działań pomocowych ma sięgnąć 750 mld euro – poinformował Scholz.

Nie chcemy, aby z powodu tego kryzysu przepadło choć jedno miejsce pracy

- powiedział Altmaier.

500 mld euro na utrzymanie płynności niemieckich przedsiębiorstw i 50 mld euro dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych to główne punkty pakietu pomocowego, który ogłosił w poniedziałek rząd RFN.

Ministrowie potwierdzili powstanie Funduszu Stabilizacji Gospodarczej, z którego 400 mld euro ma zostać przeznaczone na państwowe gwarancje kredytowe, a 100 mld euro na dokapitalizowanie przedsiębiorstw, którym z powodu epidemii COVID-19 grozić będzie utrata płynności finansowej.

Chcemy uniknąć przejęć firm przez państwo

- mówił minister gospodarki Altmaier. Dodał, że w określonych przypadkach rząd może jednak interweniować.

Przedstawiciele rządu poinformowali, że państwowy bank rozwoju KfW od poniedziałku ma oferować kredyty dla firm zmagających się ze skutkami kryzysu. Specjalna linia kredytowa ma opiewać na sumę 100 mld euro. Mikroprzedsiębiorstwa i samozatrudnieni będą mogli wnioskować o dotacje w wysokości do 15 tys. euro. Na ten cel rząd przeznaczy 50 mld euro.

Gabinet Angeli Merkel zdecydował ponadto o wstrzymaniu możliwości wypowiedzenia najmu osobom, które z powodu kryzysu spowodowanego przez pandemię COVID-19 nie będą w stanie opłacić czynszu. Wprowadzone zostaną także ułatwienia w otrzymywaniu pomocy socjalnej przez osoby bezrobotne. Najbiedniejszym rodzinom ma zostać ułatwione wnioskowanie o dodatkowe zasiłki dla dzieci.

Ułatwienia mają objąć także program pracy skróconej, w ramach którego budżet państwa pokrywa czasowo do 60 proc. kosztów pracownika, zapobiegając jego zwolnieniu. Ministrowie zapowiedzieli pomoc w wysokości trzech miliardów euro dla niemieckich szpitali.

Niemcy znajdują się w pierwszej piątce państw na świecie najmocniej dotkniętych pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Według najnowszych wyliczeń Uniwersytetu Johna Hopkinsa w kraju zidentyfikowano 23 974 przypadki zakażenia, a 92 zakażone osoby zmarły.

Najświeższe informacje na temat koronawirusa czytaj na tvn24.pl

***

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.

Zobacz też:

20-latka bez ręki chce zostać mechanikiem: "Z protezą bioniczną moje życie byłoby 100 procent łatwiejsze"

Najmłodszy zawodowy pilot w Polsce: "Latając śmigłowcem czuję się bardzo bezpiecznie"

Zakupy w czasach pandemii koronawirusa. Jak nie popaść w szaleństwo i zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| X-news

Pozostałe wiadomości