Styl Życia

20-latka bez ręki chce zostać mechanikiem: "Z protezą bioniczną moje życie byłoby 100 procent łatwiejsze"

Styl Życia

20-latka bez ręki chce zostać mechanikiem: "Z protezą bioniczną moje życie byłoby 100 procent łatwiejsze"

20-letnia Kinga Wawro z Jarosławca urodziła się bez prawego przedramienia. Mimo tego nie odpuszcza i marzy, by zostać mechanikiem samochodowym. Potrzebuje protezy bionicznej,  dzięki której będzie mogła bez przeszkód wykonywać prace w warsztacie. Sprawdźcie, jak można jej pomóc. 

Kinga Wawro ma 20 lat, mieszka w Jarosławiu. Urodziła się bez prawego przedramienia, ręka nie wykształciła się w życiu płodowym.

Spełnia marzenia mimo fizycznych ograniczeń 

Dziewczyna interesuje się wszystkim, co jest związane z autami. Skończyła technikum, zdała egzaminy zawodowe i została mechanikiem (technikiem pojazdów samochodowych). Studiuje transport na Politechnice Rzeszowskiej. Pracuje w warsztacie samochodowym.

Mimo niedogodności, jakie ma w życiu, chce robić to, co ją  interesuje i co kocha.

Od małej dziewczynki interesuje mnie to, co męskie. Była piłka nożna, jakieś zwierzęta, motocykle i w końcu samochody. Tacie pomagałam w warsztacie, dziadziowi przy ciągnikach. I stwierdziłam: w sumie czemu mam nie robić tego, co lubię 

- mówi Kinga.

Proteza bioniczna dla Kingi

Warsztat samochodowy to miejsce, w którym Kinga potrzebuje pomocy, bo nie ze wszystkim może sobie dać radę, np. przy zmianie opony. Przy cięższych pracach związanych z autem musi prosić szefa lub współpracowników.  

Do tej pory, dzięki pomocy kolegów z klasy, otrzymała dwie protezy wykonane metodą druku 3D. Jednak żadna z nich nie pozwala jej na manualne wykonywanie czynności. 

One mają gumki, które ciągle pękają, jak dotknę cięższych rzeczy. Po prostu są kruche 

 - wyjaśnia Kinga Wawro. 

Dlatego tak bardzo marzy o protezie bionicznej z wymiennym hakiem, bo dzięki niej będzie mogła już robić praktycznie wszystko. 

Umożliwiłaby mi życie codzienne, w 100 procentach byłoby łatwiejsze. Nie tylko ma ruchome wszystkie palce, to jeszcze mogę wykręcić o 360 stopni dłoń i wpiąć specjalistyczny hak

- tłumaczy gość Dzień Dobry TVN.   

20-latka prowadzi w Internecie zbiórkę pieniędzy na kupno protezy. Tu możesz pomóc. 

Kinga udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych - obejrzyj reportaż:

"Kinga udowadnia, ze nie ma rzeczy niemożliwych", reporterka: Justyna Piasecka

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
68
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0