Styl Życia

Najmłodszy zawodowy pilot w Polsce: "Latając śmigłowcem czuję się bardzo bezpiecznie"

Styl Życia

Najmłodszy zawodowy pilot w Polsce: "Latając śmigłowcem czuję się bardzo bezpiecznie"

Ma 25 lat i jest najmłodszym zawodowym pilotem w Polsce. Zaledwie kilka miesięcy po zdobyciu licencji, jako 23-latek został śmigłowcowym mistrzem świata juniorów. Odebrał ten tytuł Thomasowi Morgensternowi - znanemu austriackiemu skoczkowi narciarskiemu, a zarazem pasjonatowi lotnictwa. O swojej zawrotnej karierze Bartosz Kończalski opowiadał w naszym studiu.

Bartosz Kończalski - najmłodszy zawodowy pilot w Polsce

Bartosz Kończalski to młody reprezentant Śmigłowcowej Kadry Narodowej. Zawodowa licencja pilota okazała się jego przepustką do fantastycznego sportu, który wymaga wiedzy, doświadczenia, precyzji i umiejętności pracy w duecie. 

Ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. w lipcu 2018 r. został Mistrzem Świata Juniorów i zajął VIII miejsce w klasyfikacji ogólnej Mistrzostw Świata na Białorusi. Zdobył też I miejsce w klasyfikacji Juniorów na 53. i 54. Otwartych Śmigłowcowych Mistrzostwach w Rosji.

Mistrzostwa Świata odbywają się co 3 lata. Są na nich 4 konkurencje. 

Mapę dostajemy 5 minut przed startem, musimy w tym czasie wykreślić dwa punkty określone współrzędnymi, obliczyć kursy i czasy dolotu. Startujemy, lecimy, szukamy  10 punktów. To są takie pomarańczowe płachty rozłożone, często ukryte w rowach, za drzewami, żeby nie było ich tak prosto znaleźć. Jesteśmy 150-250 metrów nad ziemią. Następnie wracamy na lotnisko i musimy jeszcze zrzucić dwa woreczki z ryżem albo piaskiem na ziemi mamy rozłożone białe płachty i w nie musimy trafić

 - wyjaśnia Bartosz Kończalski.

Śmigłowiec a bezpieczeństwo

Czy śmigłowiec jest bezpiecznym środkiem transportu?

Ja twierdzę, że najbezpieczniejszym. Mamy zawsze możliwość wylądowania, nawet w przypadku awarii silnika, nie potrzebujemy wcale dużo miejsca. Ja latając śmigłowcem czuję się  bardzo bezpiecznie, szczególnie jako instruktor, gdy regularnie ćwiczę i powtarzam te wszelkiego rodzaju procedury awaryjne

- podkreśla gość Dzień Dobry TVN. 

Bycie członkiem jednej wielkiej HeliFamily - jak mówią o sobie miłośnicy sportów śmigłowcowych - to fantastyczna zabawa, kontakt z niesamowitymi ludźmi i przepustka do kariery pilota z najwyższej półki. Do tego właśnie dąży Bartosz Kończalski, który doskonale godzi sport śmigłowcowy z pracą pilota i instruktora.

Obejrzyj reportaż o najmłodszym pilocie śmigłowca:

"Najmłodszy pilot śmigłowca", reporter: Arkadiusz Gdula

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
58
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0