Hobby

Adam Czeladzki otworzył niebo dla niepełnosprawnych. Szybownictwo to dla nich kilkakrotnie mocniejsze przeżycie

Hobby

Adam Czeladzki otworzył niebo dla niepełnosprawnych. Szybownictwo to dla nich kilkakrotnie mocniejsze przeżycie

Adam Czeladzki jest niepełnosprawnym pilotem szybowca. Miłości do latania nie zakończył nawet niebezpieczny wypadek. O swojej pasji do szybownictwa opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Szybownictwo jest częścią jego rodziny od zawsze

Adam Czeladzki jest niepełnosprawnym pilotem szybowca. W 2009 roku w Grudziądzu odbyły się Mistrzostwa Polski. Podczas lądowania doszło do wypadku. Pan Adam zapomniał otworzyć podwozia.

Szybowiec zaczął niestabilnie falować i za którymś razem uderzył dziobem o ziemię jeszcze przy dużej prędkości.

W wyniku wypadku Pan Adam uszkodził kręgosłup. Stracił czucie w nogach od kolan w dół.

Miłość do szybownictwa była na tyle silna, że chwilę po wypadku Pan Adam zaczął szukać szybowca przystosowanego do osób niepełnosprawnych.

Rodzina na wiadomość o zakupie nowego szybowca zareagowała zupełnie normalnie.

-przyznał Adam Czeladzki.

Taty nie da się powstrzymać od latania. Oczywiście boimy się o tatę, ale wierzymy, że da sobie radę. Jest dobrym pilotem. Ufamy mu.

- dodała jego córka - Marta Czeladzka.

Równo rok po wypadku wystartował w tych samych zawodach w tym samym miejscu. Jak wspomina Pan Adam, był to dla niego zaszczyt.

Zaraża pasją do latania

Jędrzej Jaxa-Rożen kilka lat temu uległ wypadkowi na paralotni 20 lat temu. Z Adamem Czeladzkim poznali się 10 lat temu. Spotkali się w ośrodku rehabilitacyjnym. Dzięki namowom Adama Jędrzej zrobił licencję na pilota szybowca. Pan Adam zaś zaczął szkolić z szybownictwa innych niepełnosprawnych.

Udało nam się otworzyć niebo dla niepełnosprawnych. Znalezienie się w powietrzu jest nieprawdopodobnym uczuciem nawet dla zdrowych osób, a dla inwalidów to jest kilkakrotnie mocniejsze przeżycie. Odczucie swobody i wolności, kiedy na co dzień jestem czymś ograniczony.

- przyznaje Jędrzej Jaxa-Rożen.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
89
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0