Trzy pozytywne wyniki testu na obecność koronawirusa uzyskano w niedzielę podczas badania 13 próbek. Testy mają zostać potwierdzone przez laboratorium w Berlinie. Vojtiech poinformował, że pacjenci są odizolowani na oddziałach zakaźnych w Pradze i w Uściu nad Łabą, w północno-zachodnich Czechach.
W szpitalu zakaźnym w Pradze znajduje się 68-letni Czech, który był na konferencji naukowej na uniwersytecie w Udine na północnym wschodzie Włoch . Po powrocie został objęty kwarantanną w domu. Według kierowniczki praskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej Zdenki Jagrovej mężczyzna o swoim stanie na bieżąco informował służby sanitarne i od 26 lutego miał kontakt tylko z żoną.
Miał coraz większe kłopoty z oddychaniem, dlatego zdecydowano o pobraniu próbek
- przekazała Jagrova.
W szpitalu zakaźnym w Pradze znajduje się także 21-letnia Amerykanka, która studiuje w Mediolanie. Gdy źle się poczuła, trafiła na oddział ratunkowy w jednym z praskich szpitali, skąd została przewieziona do szpitala zakaźnego. Vojtiech poinformował, że towarzyszy jej koleżanka z Ekwadoru, u której stwierdzono symptomy koronawirusa, ale testy dały wynik negatywny i zostaną powtórzone w poniedziałek.
Docieramy do informacji o tych kobietach; dotąd nie były one precyzyjne
– powiedziała Jagrova.
Z kolei do szpitala im. T.G. Masaryka w Uściu nad Łabą trafił 44-latek, który przebywał z rodziną był na nartach we Włoszech.
Podróżował samochodem z żoną i czwórką dzieci. Wszyscy są objęci kwarantanną w domu, nie mają oznak zakażenia, ale ponieważ podróżowali z tym mężczyzną, ryzyko zakażenia jest wysokie, w najbliższym czasie zostaną poddani testom
– powiedział Vojtiech. Już po konferencji prasowej ministra poinformowano, że chory został przewieziony do kliniki chorób zakaźnych w Pradze.
Wyniki badań zostaną powtórzone
Kierownik Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) Pavel Brzezovsky powiedział, że wyniki dotychczasowych testów są najprawdopodobniej precyzyjne, ale zostaną powtórzone w laboratorium w Niemczech. Zapowiedział także, że będą weryfikowane testy osób, z którymi kontaktowali się pacjenci i ich bliscy.
Minister zdrowia zaapelował, by w miarę możliwości ludzie ograniczyli podróże do regionów uznanych za objęte ryzykiem w związku z koronawirusem. Podkreślił, że ryzyko zakażenia istnieje przede wszystkim w północnych Włoszech. Wykluczył zamknięcie granic, ponieważ, jak wskazał, według ekspertów takie rozwiązanie nie powstrzymałoby wirusa.
W Polsce nie odnotowano przypadku koronawirusa
W związku z pojawiającymi się pytaniami na temat koronawirusa informuję, że obecnie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania na terenie Polski
- poinformował w niedzielę wieczorem na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.
Archidiecezja katowicka odwołała pielgrzymkę do Rzymu w obawie przed koronawirusem
Archidiecezja Katowicka odwołała czterodniową pielgrzymkę do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wierni mieli w maju polecieć wyczarterowanym samolotem do stolicy Włoch.
Diecezja katowicka miała w planach zorganizowanie z jednym z biur podróży takiego wyjazdu weekendowego niemniej jednak wobec zaistniałej sytuacji, po konsultacjach z biurem podróży podjęliśmy decyzję o wycofaniu się z tego projektu
– wyjaśnił rzecznik metropolity katowickiego ksiądz Tomasz Wojtal.
Koronawirus z Wuhan
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca br. zanotowano 87 tys. 24 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 tys. 979 zgonów – podał w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny. GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Zobacz też:
- Koronawirus a ciąża. Czy jest groźny dla matki i dziecka?
- Koronawirus. Jak przygotować się do kwarantanny w sytuacji kryzysowej?
- Brudne dłonie przyczyną wielu chorób. Jak prawidłowo myć ręce?
Autor: Jola Marat
Źródło: PAP| X-news
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto