Pałac Buckingham podał datę koronacji Karola III. Kiedy się odbędzie?

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Mateusz Hładki
Najświeższe newsy z życia gwiazd - całość

Karol III w dniu śmierci swojej matki, Elżbiety II, został królem Zjednoczonego Królestwa, ale na uroczystą koronację monarchy trzeba będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy. Pałac Buckingham wydał oświadczenie w tej sprawie. Podano miesiąc i dzień.

Koronacja Karola III - kiedy i gdzie?

Pałac Buckingham we wtorek poinformował, że Koronacja Jego Królewskiej Mości odbędzie się w sobotę 6 maja 2023 roku. Ceremonia zostanie zorganizowana w Opactwie Westminsterskim w Londynie i poprowadzi ją Arcybiskup Canterbury. Uroczystość obejmie koronację Karola III wraz z Królową Małżonką.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

 Dziś świat pożegna królową Elżbietę II
Dziś świat pożegna królową Elżbietę IIDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Co ciekawe, niedawno media spekulowały na temat rzekomej daty tego wydarzenia. Według anonimowego źródła amerykańskiego serwisu Bloomberg, koronacja miała się odbyć 3 czerwca. Byłoby to niemalże w dniu 70. rocznicy koronacji Elżbiety II - ceremonia królowej miała miejsce 2 czerwca 1953. Ostatecznie oficjalna data uroczystości jest o cztery tygodnie wcześniejsza.

Karol III nowym królem Zjednoczonego Królestwa

8 września 2022 roku zmarła Elżbieta II, miała 96 lat. Swoje królewskie obowiązki sprawowała przez siedem dekad. Zgodnie z zasadami jej najstarszy syn Karol automatycznie został następcą tronu. Formalnie ogłoszono to kilka dni później przez Radę Akcesyjną.

Po ceremonii proklamacji monarcha wyszedł do ludzi i ściskał ich dłonie. Tłum z radością go powitał. Karol III ma 73 lata i jest najstarszym monarchą, jaki kiedykolwiek wstępował na brytyjski tron.

Od chwili przejęcia władzy do oficjalnej koronacji minie 8 miesięcy. Długi czas oczekiwania na tę uroczystość nie jest czymś nietypowym. Elżbieta II została królową w lutym 1952 roku, a właściwa koronacja miała miejsce dopiero w czerwcu 1953 roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Mateusz Hładki

Źródło zdjęcia głównego: WPA Pool/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości