Pracownik na home office może spodziewać się kontroli. Jakie zmiany planuje rząd?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna
Drazen/Getty Images

Rząd opracował projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który ma wprowadzić możliwość stosowania pracy zdalnej na stałe. Jeśli zmiany wejdą w życie, pracodawcy będą mogli przeprowadzać kontrole pracowników pracujących z domu. Na jakich zasadach?

Kontrola pracy zdalnej

W związku z pandemią koronawirusa, obostrzeniami i reżimem sanitarnym, większość pracowników wykonujących swoją pracę przy komputerze, w dalszym ciągu robi to z domu. Okazało się jednak, że obowiązujące przepisy prawa pracy nie przystają do aktualnej sytuacji.

Rząd szykuje nowelizację Kodeksu pracy pod kątem uregulowania zasad wykonywania jej zdalnie. Ma uwzględniać obowiązki w ramach tzw. home office zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Zgodnie ze zmianami, niektóre firmy planują uruchomić procedurę kontrolowania pracowników wykonujących swoją pracę zdalnie. Jedną z propozycji jest wizytacja w czasowym miejscu pracy pracownika w godzinach jej wykonywania.

Kontrola pracy zdalnej tylko za porozumieniem stron

Co ważne, pracodawca nie będzie mógł wpaść z wizytą kontrolną bez zapowiedzi. Kontrola będzie musiała być ustalona w porozumieniu obu stron i odbyć się w godzinach pracy. Dodatkowo, zmiany zakładają także mniej obowiązków nakładanych na pracodawcę - mowa przede wszystkim o tych dotyczących BHP. Firma nie będzie miała obowiązku zapewniać posiłków, wody czy środków ochrony.

Nowe zapisy zakładają również, że pracodawca nie będzie mógł cofnąć pozwolenia na pracę zdalną pracownikowi, który wychowuje dziecko do lat czterech lub sprawujące opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Zobacz wideo: Praca zdalna w domu pełnym dzieci

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images