Najnowsze

Rząd planuje nowy "parapodatek". Źródłem pieniędzy mają być telefony na kartę

Najnowsze

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
money.pl
media społecznościowe telefony smart phone

Niewykorzystane w terminie pieniądze użytkowników telefonów na kartę mają trafić do budżetu Państwa. Rząd pracuje nad zapisem w ramach nowej ustawy o prawie komunikacji elektronicznej. Specjaliści określają go parapodatkiem.

Rząd planuje nowy podatek związany z telefonami na kartę

Posiadacze rachunków telefonicznych tzw. "na kartę" czy prepaidów, czyli telefonicznych kart przedpłaconych muszą je regularnie doładowywać określonymi kwotami. W ten sposób kupują od operatora możliwość wykonywania połączeń telefonicznych oraz wysyłki SMS-ów za daną kwotę przez określony czas. Często zdarza się, że nie wykorzystują na swoje potrzeby wszystkich środków z danego doładowania.

Przez lata pieniądze te przechodziły do operatorów sieci telefonicznych lub były zwracane użytkownikom, jeśli ci się o nie upomnieli. Przetrzymywanie tych pieniędzy przez dostawców Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał wcześniej za niezgodną z prawem. Dlatego jeśli konsument się tego domaga, są one zwracane. Obecnie rząd postanowił opracować zapis, który umożliwi przekierowanie tych pieniędzy do budżetu Państwa

Prawo komunikacji elektronicznej

Od połowy 2020 r. trwają prace nad nową, ważną ustawą - Prawo komunikacji elektronicznej. Planowana jest nowa wersja projektu. Jeśli tylko konsument zażąda zwrotu pieniędzy z karty przedpłaconej, operator sieci będzie musiał mu je oddać. Jeśli jednak konsument nie zwróci się z żądaniem przez pół roku od wygaśnięcia ważności usługi, środki zostaną przekazane na państwowy Fundusz Szerokopasmowy. Określany jest jako "państwowy fundusz celowy, którego celem jest wspieranie rozwoju podaży i popytu na nowoczesne usługi łączności elektronicznej oraz rozwoju kompetencji cyfrowych społeczeństwa".

Specjaliści zwracają uwagę, że bardziej opłacalne dla budżetu będzie, gdy konsumenci odpuszczą wnioskowanie o zwrot swoich pieniędzy. Poza tym wcześniej mieli na to rok, a po wejściu ustawy w życie, już tylko 6 miesięcy.

Zobacz także:

Zobacz wideo: M. Morawiecki: Wdrażamy podatek od wielkich korporacji

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości