Newsy

Urodziła bliźnięta, ale każde z dzieci ma innego ojca. Jak prawda wyszła na jaw?

Newsy

Jill Lehmann Photography/Getty ImagesBliźniaki

Czy bliźnięta mogą mieć dwóch różnych ojców? Okazuje się, że tak! Specjaliści z zakresu genetyki i rozrodczości z Kolumbii potwierdzili, że jedna z matek urodziła w tym kraju bliźnięta, które mają różnych ojców. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak mąż kobiety zażądał przeprowadzenia testów genetycznych.

Bliźniaki, które mają dwóch ojców

Cytująca kolumbijskie badanie madrycka rozgłośnia Cadena Ser podaje, że zespół specjalistów z Uniwersytetu Narodowego w Bogocie (UNAL) potwierdził, iż tylko jedno z bliźniąt jest biologicznym dzieckiem mężczyzny.

Jak wyjaśniła na łamach kolumbijskiej gazety "El Espectador" dr Lilian Andrea Casas, drugie z bliźniąt to owoc pożycia pozamałżeńskiego matki. Ekspertka z Bogoty wyjaśniła, że przypadek ten jest przejawem zjawiska nadpłodnienia, czyli tzw. superfekundacji. Dochodzi do niej w sytuacji zapłodnienia różnych komórek jajowych z jednego cyklu owulacyjnego przez plemniki pochodzące z odrębnych aktów płciowych odbytych w krótkim czasie.

Jak często zdarzają się takie sytuacje?

Casas, która nadzorowała badanie potwierdzające nietypowe zjawisko, wyjaśniła, że nadpłodnienie jest bardzo rzadką sytuacją. Wykluczyła też, aby podczas realizacji testu na ojcostwo mogło dojść do pomyłki.

- Zrealizowaliśmy badanie zgodnie z procedurą (…). Wykazało ono, że tylko jedno z bliźniąt to dziecko biologiczne mężczyzny domagającego się testu na ojcostwo - dodała dr Casas.

Przedstawicielka uczelni w stolicy Kolumbii, w której wykonano badania, poinformowała, że zgodnie z międzynarodowymi statystykami zjawisko superfekundacji zdarza się raz na 39 tys. przypadków bliźniąt dwujajowych.

Zobacz wideo: Ciąża i poród w dobie koronawirusa

Zobacz także:

Agnieszka Więdłocha i Antoni Pawlicki zostali rodzicami? Dwutygodnik podał sensacyjną wiadomość

Leczenie niepłodności usunięte z listy celów Narodowego Programu Zdrowia. "To jest wycięcie w pień wiedzy medycznej"

Co się dzieje w gabinetach ginekologicznych? Zofia Zborowska o historiach upokorzonych kobiet

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jill Lehmann Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości