Klepsydra i nekrolog to nie to samo. Czym się różnią?

Mężczyźni wynoszą trumnę z pomieszczenia
Klepsydra a nekrolog
Źródło: Jacky Lam/Getty Images

Klepsydra i nekrolog spełniają podobną funkcje, przez co często ich nazwy stosowane są zamiennie. Okazuje się, że to błąd. Na czym polega różnica pomiędzy nimi?

Klepsydra a nekrolog

Zarówno klepsydra, jak i nekrolog mają za zadanie poinformować jak największą liczbę osób o czyjejś śmierci. Okazuje się jednak, że tak naprawdę nie są tym samym i błędem jest stosowanie obu nazw zamiennie.

Klepsydra ma formę samodzielnej, drukowanej informacji, która pojawia się zwykle w miejscach związanych z osobą, która zmarła, np. na drzwiach kościoła, płocie przy domu, drzwiach do klatki schodowej w bloku, przy wejściu na cmentarz, na lokalnych słupach i tablicach ogłoszeniowych. Poza szczegółowymi informacjami o pogrzebie, zawiera elementy graficzne, które są typowe dla danego wyznania religijnego. Klepsydry sprawdzają się przede wszystkim w mniejszych miejscowościach, wsiach czy na osiedlach, gdzie lokalna społeczność często ma ze sobą bliższy kontakt.

Z kolei nekrolog to informacja o śmierci i pogrzebie, która publikowana jest w gazetach i internecie. Niekiedy przyjmuje formę dłuższego artykułu, w którym opisane jest życie i szczególne zasługi zmarłej osoby.

14179833_uroczystosc-wszystkich-swietych-co-warto-wiedziec-o-tym-dniu_480P
Wszystkich Świętych - co warto wiedzieć o tym święcie?
Wszystkich Świętych to bardzo ważny dzień dla wielu Polaków. Co warto wiedzieć o tym dniu?

Nekrologi i klepsydry w Polsce. Od kiedy funkcjonują?

Pierwsze nekrologi w Polsce zaczęły pojawiać się na początku XIX w. Natomiast klepsydry wprowadzono nieco później – pod koniec tego samego stulecia. Umieszczanie tego typu informacji w publicznych przestrzeniach jest indywidualną decyzją osób, które zajmują się pogrzebem osoby zmarłej.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie