Newsy

Kierowca uratował życie 1,5 rocznego dziecka. "Przestało oddychać"

Newsy

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
TVN24 Katowice
Katowice

Pan Sebastian na co dzień pracuje w Katowicach jako kierowca autobusów. Podczas jednego z kursów usłyszał krzyk kobiety. Gdy się odwrócił, zobaczył nieprzytomne dziecko. Bez zastanowienia ruszył na pomoc. Jego bohaterskie zachowanie doceniła nie tylko matka malucha, ale także prezydent miasta.

Reanimacja dziecka w autobusie

To był spokojny dzień. Pan Sebastian, wioząc pasażerów, zatrzymał się na światłach jednej z katowickich ulic. Nagle na tyłach autobusu numer T-20 rozpoczął się głośny krzyk. Był to krzyk przerażonej matki, której małe dziecko straciło niespodziewanie przytomność. Kierowca, będąc świadkiem niebezpiecznej sytuacji, ruszył na pomoc.

- Okazało się, że 1,5-roczne dziecko kobiety przestało oddychać, a jego ciało było zupełnie bezwładne - opisuje PKM.

Mężczyzna wyniósł malucha na świeże powietrze i rozpoczął masaż serca. Wraz z jedną z pasażerek wykonywał ucisk 3 palcami. W tym czasie świadkowie wydarzenia zadzwonili pod 112 po pomoc. Wkrótce brzuszek zaczął się unosić.

- Po kolejnych uciśnięciach dziecko otworzyło oczy - opisuje pracodawca pana Sebastiana.

Gdy sytuacja została opanowana, pasażerowie wrócili do autobusu i położyli dziecko na siedzeniu. Po kilku minutach na miejscu pojawiło się pogotowie, które zabrało małego pacjenta na badania.

Katowice. Kierowca uratował życie dziecka

Jak się okazuje, pracownik PKM Katowice, który z firmą związany jest już 14 lat, rok temu przechodził szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

- Pracownicy co 3 lata biorą udział w szkoleniu BHP, gdzie są też elementy udzielania pierwszej pomocy. Pan Sebastian miał takie szkolenie rok temu – przekazał nam jeden z pracowników PKM.

- Jesteśmy dumni z pana Sebastiana, który pomimo stresu, który w takiej sytuacji się pojawia, zachował zimną krew i udzielił niezbędnej pomocy - przekazał w komunikacie prezes PKM Roman Urbańczyk. Zaznaczył, że było to dodatkowo trudne, bo pomocy wymagało bardzo małe dziecko.

- Dzięki znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy i zaangażowaniu kierowcy oraz pozostałych pasażerów dziecko przeżyło - napisał prezydent Katowic Marcin Krupa.

Prezydent Katowic nagrodzi kierowcę za uratowanie dziecka

Pan Sebastian został okrzyknięty przez prezydenta miasta mianem bohatera. Niebawem nastąpi spotkanie, podczas którego usłyszy oficjalne podziękowania, a także otrzyma nagrodę za uratowanie życia małemu pasażerowi.

- Odbędzie się spotkanie, rozmowa. Prezydent wspólnie z prezesem podziękują panu Sebastianowi. Jest przewidziana również nagroda, natomiast z uwagi na sprawy osobiste spotkanie najprawdopodobniej odbędzie za kilka dni – przekazało serwisowi dziendobry.tvn biuro rzecznika prezydenta Katowic.

Czy w spotkaniu będzie uczestniczyć także matka dziecka? - Na dzisiaj możemy przekazać, że w spotkanku będzie uczestniczyć tylko kierowca.

Wydarzenie nie jest jeszcze nagłaśniane medialnie, a rzecznicy nie podają szczegółowych informacji. Jak będzie wyglądać spotkanie i jaką nagrodę otrzyma kierowca? Tego dowiemy się najprawdopodobniej jeszcze we wrześniu.

Więcej informacji na stronie tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło:  TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Marc_Osborne/GettyImages

Pozostałe wiadomości