Jesień się już zaczęła i drzewa zaczynają gubić liście. Co prawda ze względu na obecną suszę w niektórych regionach Polski, drzewa już wcześniej zaczęły zrzucanie liści, to na kasztanowcach często nie ma już ani jednego. Dodatkowo niektóre ponownie zaczęły kwitnąć. Co się dzieje?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Dlaczego kasztanowce gubią liście?
Kasztanowiec pospolity jest popularnym drzewem w Polsce. Kwitnący jest symbolem nadchodzących matur, a jego owoce to z kolei nieodzowna część jesieni. Niestety te drzewa od lat chorują i rokrocznie przeprowadzane są akcje ratowania ich. Liście przedwcześnie spadają z drzew w wyniku żerowania na nich larw szrotówki.
Szrotówek kasztanowcowiaczek to motyl występujący w całej Europie. Uznawany jest za inwazyjny i stanowi zagrożenie dla kasztanowców. Pierwszy raz zaobserwowano go w Macedonii w 1984 roku, skąd rozprzestrzenił się na pozostałe kraje. W Polsce pierwszy raz pojawił się w 1998 roku.
Szkodnik zabijający kasztanowce
Chociaż dorosłe osobniki szrotówka nie stanowią zagrożenia dla drzew, to ich larwy już tak. Te żerują na liściach, a właściwie w ich wnętrzach. Zainfekowane liście można rozpoznać po charakterystycznych jasnych i okrągłych plamach. Kiedy larwa rośnie, liść pokrywa się większą ilością ciemniejących, nieregularnych plam. Niedorosła forma motyla jest w stanie zajmować nawet 90% powierzchni liści, a to skutkuje przedwczesnym ich opadaniem, nawet już w sierpniu. W efekcie drzewa we wrześniu są już zupełnie nagie i... zaczynają ponownie kwitnąć.
Kasztanowce kwitną na jesień
Kiedy drzewo gubi liście, może wejść w stan tzw. spoczynku wymuszonego. To nie oznacza jednak, że drzewo przechodzi w stan spoczynku zimowego, wręcz przeciwnie. W związku z często sprzyjającymi warunkami pogodowymi, kasztanowce ponownie rozpoczynają cykl wegetatywny pod koniec lata. W efekcie na drzewach pojawiają się nowe kwiaty i rozwijane są nowe liście. Wtedy w sierpniu, wrześniu, a nawet październiku można obserwować nowe kwiatostany.
Warto wspomnieć, że powtórne pojawienie się kwiatów kasztanowca nie jest wynikiem zmian klimatycznych, a morderczej działalności szkodnika. Kiedy drzewo wchodzi w nowy cykl, wytwarza kwiatostany, zaburzony zostaje jego naturalny cykl. W efekcie roślina nie jest wejść we właściwy stan spoczynku zimowego, a to może doprowadzić do ich obumierania ze względu na obniżenie mrozoodporności.
Jak dbać i uratować kasztanowce?
Walka ze szkodnikiem może pomóc ochronić kasztany i pozwolić im funkcjonować według właściwego cyklu wegetatywnego. Co można zatem zrobić?
- Najskuteczniejszą metodą, najmniej inwazyjną dla drzewa oraz najmniej obciążającą budżet jest grabienie i utylizacja opadłych liści wraz z zimującymi wewnątrz nich poczwarkami szkodnika - podaje Nadleśnictwo Góra Śląska.
Ponadto, można zastosować opaski lepowe zakładane na pnie drzew i lepowe pułapki feromonowe na owady. Dobrym rozwiązaniem jest również zawieszanie budek lęgowych dla ptaków owadożernych, które będą stanowiły naturalnego wroga szrotówek.
Usychanie kasztanowców (Aesculus hippocastanum) to problem, który od wielu lat dotyka te drzewa w Polsce i Europie....
Posted by Ex Natura on Tuesday, September 3, 2024
Zobacz także:
- Czy polskie kasztany są jadalne? Czym się różnią od tych ze sklepu?
- Sezon na kasztany. Pomysł na deser, zupę i danie główne
- Domowy sposób na nalewkę z kasztanów. Kiedy je zbierać?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: goraslaska.poznan.lasy.gov.pl/zszp.pl
Źródło zdjęcia głównego: whitemay/Getty Images