Newsy

Kara więzienia za celowe zarażenie koronawirusem. Rząd szykuje zmiany w prawie

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
rmf24.pl/prawo.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzić zmiany w kodeksie karnym. Zgodnie z nowymi przepisami osoba, która świadomie zarazi kogoś wirusem HIV, chorobą weneryczną lub inną chorobą zakaźną, może trafić do więzienia nawet na osiem lat. Dotyczy to także COVID-19.

Kara za świadome zakażenie

Zgodnie z artykułem 161 kodeksu karnego do więzienia na pół roku do ośmiu lat może trafić osoba zakażona wirusem HIV, która świadomie naraża inną osobę na zakażenie. Od 3 miesięcy do nawet 5 lat grozi osobie, która dotknięta chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu z premedytacją naraża życie i zdrowie innej osoby. Przekazanie groźnej choroby wielu osobom może się skończyć nawet dziesięcioletnim pobytem w więzieniu.

Z informacji przekazanych przez serwis prawo.pl wynika, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić te zapisy i planuje zaostrzenie kar.

Więzienie za zarażenie COVID-19

Nowelizacja przygotowywana przez Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada, że kary za bezpośrednie narażenie innej osoby na zarażenie wirusem HIV, chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu - mają zostać zrównane. Na tym jednak nie koniec. Serwis prawo.pl informuje, że przepis ten miałby mieć zastosowanie także w przypadku świadomego zarażenia kogoś koronawirusem SARS-CoV-2.

Dlaczego resort chce zmian? - Życie ludzkie zalicza się do najcenniejszych dóbr chronionych prawem karnym i zaatakowanie tego dobra musi spotykać się z odpowiednio surową sankcją, za którą nie można uznać kary do 5 lat pozbawienia wolności, grożącej np. za zwykłą kradzież czy fałsz dokumentu - czytamy w uzasadnieniu.

Zobacz także:

Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy konieczna będzie trzecia dawka?
Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy konieczna będzie trzecia dawka? Źródło: Dzień Dobry TVN
  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: rmf24.pl/prawo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Witthaya Prasongsin/Getty Images

Pozostałe wiadomości