Newsy

Jaka będzie zima 2021/2022? Sprawdź prognozę pogody na grudzień, styczeń i luty

Newsy

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
TVN Meteo
zima, śnieg

W całej Polsce cieszymy się teraz złotą polską jesienią, jednak wielu z nas zastanawia się już, jaka będzie pogoda zimą. Eksperymentalną prognozę na najbliższe miesiące przygotowali synoptycy IMGW. Zobacz, jaka aura czeka nas w listopadzie i co przyniosą nam zimowe miesiące.

Zima 2021 - jaka będzie pogoda?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizowali eksperymentalną prognozę pogody na listopad, grudzień i styczeń. Wydali także przewidywania na luty.

Prognoza pogody na listopad 2021 - przewidywania IMGW

TEMPERATURA: średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub nieznacznie powyżej.

OPADY: Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju prawdopodobnie będzie kształtować się powyżej normy. Opady w normie prognozowane są na południowym wschodzie kraju.

Prognoza pogody na grudzień 2021 - przewidywania IMGW

TEMPERATURA: na obszarze całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza w grudniu najprawdopodobniej mieścić się będzie w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub nieznacznie poniżej.

OPADY: miesięczna suma opadów w całej Polsce powinna kształtować się w zakresie normy. Na północnym zachodzie mogą pojawić się niższe opady, niż wskazuje średnia.

Prognoza pogody na styczeń 2022 - przewidywania IMGW

TEMPERATURA: średnia miesięczna temperatura powietrza na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub nieznacznie poniżej. W południowych regionach Polski możliwa jest średnia temperatura poniżej normy.

OPADY: w całej Polsce prognozowane opady mają mieścić się w zakresie normy. Jedynie w przypadku Wybrzeża ich suma może być większa.

Prognoza pogody na luty 2022 - przewidywania IMGW

TEMPERATURA: prognozowana średnia temperatura powietrza będzie najprawdopodobniej mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

OPADY: miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Opady w normie mogą wystąpić jedynie na południowym wschodzie kraju.

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" oraz "w normie"?

Jak tłumaczą synoptycy, w IMGW-PIB (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy), podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza i miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę bądź sumę opadów "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy" - tłumaczą eksperci.

Co to oznacza w praktyce? Gdy w prognozie czytamy, że przewidywana przez IMGW średnia temperatura lub suma opadów jest:

  • powyżej normy - można zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "w normie" oraz "poniżej normy"),
  • w normie - można zakładać, że miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy - można zakładać, że miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "powyżej normy" oraz "w normie").

Jak interpretować pojęcia "powyżej normy" i "poniżej normy" w prognozach pogody?

Czy jeśli w prognozie zobaczymy na przykład, że dany miesiąc ma być cieplejszy, niż wskazuje "norma", oznacza to, że przez cały miesiąc będziemy doświadczać ponadprzeciętnie wysokich temperatur? Nie, wcale tak być nie musi. Jak podkreśla Instytut, prognoza dla zimowych miesięcy ze średnią temperaturą powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą na przykład dni z temperaturą maksymalną powyżej 15 stopni Celsjusza, a prognoza ze średnią "poniżej normy" nie przesądza, że czekają nas tylko dni z temperaturą minimalną poniżej -5 st. C. Innymi słowy: prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 15 st. C, a prognoza "powyżej normy” - dni z temperaturą minimalną poniżej -5 st. C.

Podobnie jest z opadami.

- Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza listopadowej, grudniowej i styczniowej sumy opadów 'powyżej normy' nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu. Równocześnie prognoza 'poniżej normy' nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz) - pisze IMGW.

Dania, które otulą nas ciepłem. Zobacz wideo:

Dania, które otulą nas ciepłem
Dania, które otulą nas ciepłem Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

W nocy burza słoneczna uderzy w Ziemię. Czeka nas "internetowa apokalipsa"?

Ultramaratończyk obiegł dookoła Polskę. "Tego jeszcze nikt nie dokonał"

Czy mięso z laboratorium zastąpi tradycyjne specjały? "Żadne zwierzę nie musi ucierpieć"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: maroznc/Getty Images

Pozostałe wiadomości