Newsy

W nocy burza słoneczna uderzy w Ziemię. Czeka nas "internetowa apokalipsa"?

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
wiadomosci.onet.pl/ "The Independent"
Surasak Suwanmake/Getty ImagesEnergia słoneczna

Zbliża się burza słoneczna, która uderzy w Ziemię w nadchodzącą noc - ostrzega Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna. Zdaniem naukowców może wywołać "internetową apokalipsę". Co to oznacza w praktyce?

Burza słoneczna uderzy w Ziemię

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) zaalarmowała, że zbliża się burza słoneczna, która uderzy w Ziemię w nocy z poniedziałku na wtorek. Jej siłę oszacowano na G2 w pięciostopniowej skali

Zjawisko to jest spowodowane ogromnym wyrzutem namagnetyzowanej plazmy słonecznej. Ostatnie wielkie burze słoneczne miały miejsce w 1859 i 1921 r. Uszkodziły wtedy m.in. ówczesne sieci telegraficznej.

Burza słoneczna - skutki

Zdaniem naukowców burza słoneczna, która w nocy uderzy w Ziemię, może wpłynąć na stabilność sieci energetycznej i internetowej. Prawdopodobne jest, że wywołała zjawisko zórz polarnych na północnej części globu.

W zamieszczonym komunikacie przez amerykańską Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną przeczytamy, że spodziewają się "niewielkich wahań sieci energetycznej" i "nieregularności w ruchu satelitów".

Z kolei, jak podaje dziennik "The Independent", naukowcy w jednym ze swoich badań ostrzegli, że takie burze słoneczne zdarzają się raz na około 100 lat i mogą pogrążyć świat w "internetowej apokalipsie". W praktyce oznacza to, że silne burze mogą zakłócić działanie sprzętu elektronicznego, a także zakłócić odbiór radia i telewizji. Skutki burzy nie powinny być specjalnie odczuwalne dla ludzi. 

Zobacz też:

Zobacz wideo: Prognoza pogody + raport smogowy

Prognoza pogody + raport smogowy
Prognoza pogody + raport smogowy
Dzień Dobry TVN

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: wiadomosci.onet.pl/ "The Independent"

Źródło zdjęcia głównego: Surasak Suwanmake/Getty Images

Pozostałe wiadomości