Newsy

Nastoletnie piłkarki z Afganistanu znalazły azyl. "Mają drugą szansę"

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
BBC
Nastoletnie piłkarki z Afganistanu zamieszkają w UK

Zawodniczki młodzieżowej reprezentacji Afganistanu znalazły bezpieczną przystań. Po pobycie w Pakistanie pomoc zaproponował im jeden z europejskich krajów. Całe przedsięwzięcie udało się sfinalizować w ostatniej chwili.

Ucieczka afgańskich piłkarek

Gdy w połowie sierpnia władzę nad Afganistanem przejęli talibowie, stało się jasne, że kobiety w tym kraju nie będą mogły kontynuować pracy zawodowej czy nauki. Wówczas głośno zrobiło się o drużynie afgańskich piłkarek, które ze strachu przed represjami musiały uciekać z kraju.

- Pozbądźcie się strojów piłkarskich, zatrzyjcie wszelkie ślady w mediach społecznościowych, a jeśli sąsiedzi wiedzą, że grałyście w piłkę, spróbujcie schronić się gdzie indziej - apelowała do zawodniczek Khalida Popal, była kapitanka kobiecej drużyny, która w 2012 roku uciekła z Afganistanu do Danii. 35-osobowa drużyna przez dziesięć dni tułała się po kraju, ostatecznie znajdując schronienie w sąsiadującym Pakistanie. Piłkarki mogły przekroczyć granicę na mocy decyzji premiera, jednak wizy, które zostały im wydane, umożliwiały im pobyt w Pakistanie jedynie do 11 października.

Agańskie piłkarki w Wielkiej Brytanii

Zawodniczkom groził więc powrót do Afganistanu. Rozpoczęła się więc walka z czasem. Ostatecznie pomocną dłoń wyciągnęła Wielka Brytania.

- Pracujemy nad finalizacją wiz dla kobiet z Afgan Women's Development Tream i czekamy, aby powitać je w Zjednoczonym Królestwie - przekazał rzecznik prasowy brytyjskiego rządu.

Piłkarkom udało się uciec z kraju, dzięki wsparciu organizacji pozarządowych. Aktywiści nie kryją radości z efektu ich działań.

- Jestem absolutnie zachwycony, że mają drugą szansę na życie - powiedział Jonathan Kendrick, prezes fundacji, która sfinansowała wywóz zawodniczek z Afganistanu i ich pobyt w Lahore. - Wkraczają w zupełnie nowy świat i jestem pewien, że dzięki społeczności piłkarskiej wspierającej ich trudną sytuację, zaaklimatyzują się i będą mogły doświadczyć wszystkich radości, jakie daje życie - zaznaczył.

Zobacz wideo: Afganki protestują - zamiast burek wolą kolorowe stroje

Afganki protestują - zamiast burek wolą kolorowe stroje
Afganki protestują - zamiast burek wolą kolorowe stroje Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Stephen Simpson / Getty Images

Pozostałe wiadomości