Newsy

Inflacja w Polsce nadal szaleje. "Najwyższy wynik od ponad 21 lat"

Newsy

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
TVN 24
pieniądze, portfel, banknoty

Inflacja w Polsce w marcu 2022 roku wyniosła 11 procent rok do roku. Takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. To najwyższy poziom od lipca 2000 roku i jednocześnie więcej, niż wynikało z szacunków. Jak wskazują ekonomiści, inflacja złamała kolejną psychologiczną barierę. Niestety, ich zdaniem to jeszcze nie koniec i szczyt wzrostu dopiero przed nami. Sprawdź, co podrożało najbardziej.

Ze wstępnych danych GUS, opublikowanych na początku kwietnia, wynikało, że inflacja w marcu wyniosła 10,9 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym ceny towarów i usług konsumpcyjnych - jak wynikało z szybkiego szacunku - wzrosły o 3,2 proc. w porównaniu do lutego.

Inflacja w Polsce - marzec 2022

Ostateczne dane pokazały jednak wzrost cen w ujęciu rocznym o 11,0 proc., co oznacza najwyższy poziom od lipca 2000 roku. Wówczas inflacja wynosiła 11,6 proc. Dla porównania inflacja w lutym 2022 roku wyniosła 8,5 proc. rok do roku.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Oznacza to, że w marcu 2022 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych po raz kolejny znalazł się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej. Cel ten wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy.

W stosunku do lutego 2022 roku ceny towarów i usług wzrosły o 3,3 proc., co było największym wzrostem od stycznia 1996 roku.

Inflacja w Polsce, marzec 2022. Co podrożało?

Z danych GUS wynika, że ceny żywności wzrosły o 9,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. Mięso drobiowe podrożało o 32 proc., a oleje i tłuszcze o 24,8 proc. O 24,2 proc. więcej rok do roku trzeba było zapłacić w marcu za cukier.

Ceny nośników energii poszły w górę o 23,3 proc., w tym gaz o 49,2 proc., a opał o 61,3 proc. Wyraźnie wzrosły również ceny związane z transportem. Olej napędowy w marcu 2022 roku podrożał o 41,4 proc. rok do roku, ceny benzyny wzrosły o 29,2 proc., a gaz ciekły i pozostałe paliwa do prywatnych środków transportu - o 35,3 proc.

GUS poinformował w piątkowym (15.04) komunikacie, że w marcu br. w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 15,4 proc.), żywności (o 9,6 proc.) oraz transportu (o 24,1 proc.). Z kolei w porównaniu z lutym br. największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 17,5 proc.), mieszkania (o 2,6 proc.), żywności (o 2,4 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,9 proc.). W tym czasie spadły ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,4 proc.).

Inflacja w marcu 2022 roku - komentarze

Ekonomiści Banku Pekao stwierdzili, że "inflacja złamała kolejną psychologiczną barierę, rosnąc do 11 proc.".

Polski Instytut Ekonomiczny zwrócił uwagę, że najnowsze dane o inflacji w marcu br. są najwyższe od ponad 21 lat. - Najbliższe miesiące przyniosą dalsze przyśpieszenie wzrostu cen. Szczyt inflacji przypadnie w wakacje – będzie to ok. 12,5-13,0 proc. - prognozują przedstawiciele PIE.

Ekonomiści PKO BP szacują inflację bazową, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w okolicy 7 proc. rok do roku. Podobne prognozy zaprezentowali ekonomiści mBanku. Dane dotyczące inflacji bazowej mają zostać zaprezentowane przez Narodowy Bank Polski we wtorek.

Więcej informacji na ten temat na TVN 24.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości