Zmarła Ewa Podleś. Światowej sławy śpiewaczka miała 71 lat

Ewa Podleś
Ewa Podleś nie żyje
Źródło: Boston Globe/Getty Images
Ewa Podleś nie żyje. Informację o śmierci wybitnej śpiewaczki operowej przekazał w mediach społecznościowych Ruch Muzyczny. Artystka była znana na całym świecie, występowała na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych. Zmagała się z ciężką chorobą. Odeszła w wieku 71 lat.

Ewa Podleś nie żyje

O śmierci śpiewaczki operowej poinformował Ruch Muzyczny na Facebooku. Artystka odeszła 19 stycznia.

- Nie żyje Ewa Podleś. Informację o jej śmierci przekazała naszej redakcji Anna Marchwińska, córka Jerzego Marchwińskiego, pianisty, wieloletniego życiowego i scenicznego partnera śpiewaczki, który odszedł 7 listopada 2023 roku. Łącząc się w bólu z bliskimi, składamy serdeczne kondolencje - czytamy w komunikacie.

Żałoba

Źródło: Dzień Dobry TVN
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
O życiu, reinkarnacji i śmierci klinicznej
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Jak w XIX wieku pielęgnowano pamięć o zmarłych?
Żałoba w trakcie pandemii
Żałoba w trakcie pandemii

Ewa Podleś - kariera

Ewa Podleś urodziła się 26 kwietnia 1952 roku w Warszawie. Była absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu Aliny Bolechowskiej. Debiutowała w Operze Warszawskiej w 1975 roku. Wcieliła się wówczas w rolę Rozyny w "Cyruliku Sewilskim" Rossiniego.

Była laureatką wielu konkursów, m.in. 7. Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, a także tych odbywających się w Atenach, Genewie, Rio de Janeiro, czy w Tuluzie. Występ w Metropolitan Opera w tytułowej roli w operze "Rinaldo" Haendla w 1984 roku otworzył jej drzwi do międzynarodowej kariery. Ewa Podleś pojawiała się na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata, między innymi w La Scali w Mediolanie, Covent Garden w Londynie, Teatro Liceo w Barcelonie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Theatre des Champs Elysees w Paryżu, Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Ewa Podleś zmarła

Ewę Podleś wyróżniał kontralt, czyli jeden z najrzadszych głosów na świecie. Zasłynęła niepowtarzalnymi wykonaniami Rossiniego, Haendla i Verdiego, śpiewała też pieśni i muzyki oratoryjno–kantatowej. Dokonała wielu nagrań studyjnych dla renomowanych światowych wytwórni fonograficznych.

W jej repertuarze znalazły się takie role, jak między innymi: La Cieca ("Gioconda" Ponchiellego), Klitemnestra ("Elektra" Straussa), Azucena ("Trubadur" Verdiego), Cezar ("Juliusz Cezar" Haendla), Cyrus ("Cyrus w Babilonii" Rossiniego), Tankred ("Tankred" Rossiniego), Izabella ("Włoszka w Algierze" Rossiniego), Markiza de Berkenfield ("Córka pułku" Donizettiego), Księżna ("Siostra Angelica" Pucciniego), Mistress Quickly ("Falstaff" Verdiego), Hrabina ("Dama pikowa" Czajkowskiego), Madame de la Haltiere ("Kopciuszek" Masseneta), Jeżibaba ("Rusałka" Dworzaka), Erda ("Złoto Renu" i "Zygfryd" Wagnera) czy Babuleńka ("Gracz" Prokofiewa).

Na estradach światowych występowała z takimi orkiestrami, jak: Saint Paul Chamber Orchestra, San Francisco Symphony, Detroit Symphony, Seattle Symphony, American Symphony, New World Symphony, Montreal Symphony, Toronto Symphony, NHK Tokyo, Maggio Musicale Fiorentino, National Arts Centre Orchestra, Narodowa Orkiestra Hiszpanii, Berliner Philharmoniker, Moskiewska Orkiestra Kameralna, orkiestry symfoniczne z Pittsburga i Filadelfii.

Jak podaje tvn24.pl, miała na swoim koncie mnóstwo nagród, m.in.: Dora Marvor Moore za główną rolę w operze "Juliusz Cezar" Haendla w Toronto, Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego za tytułową rolę w "Tankredzie" Rossiniego w Warszawie, "Złote Berło" za całokształt działalności artystycznej, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej za wybitne zasługi dla krzewienia kultury polskiej i amerykańskiej, Medal Zasługi za krzewienie kultury rosyjskiej przyznany przez prezydenta Wladimira Putina. W 2004 roku artystka została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor: js, DP

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Boston Globe/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana