Czy przyjaciół rozpoznajemy po zapachu? Badacze nie mają wątpliwości

dwie przyjaciółki
Czym kierujemy się wybierając przyjaciół?
Źródło: Flashpop/Getty Images

Zapachy budzą w nas różne skojarzenia. Zdaniem badaczy to jak pachniemy może też świadczyć o naszej atrakcyjności. Na tym jednak nie koniec. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Izraela dowodzą, że zapach danej osoby w dużym stopniu decyduje o tym, czy zostanie naszym przyjacielem czy też nie. Jak to możliwe?

Jak wykorzystujemy węch?

Węch to jeden z pięciu podstawowych zmysłów. Pozwala nam rozpoznać nie tylko przyjemne, ładne zapachy, które kojarzą się z czymś miłym, przyjemnym, ale także te nieprzyjemne, sugerujące zagrożenie. Zwierzęta, np. psy tylko po zapachu są w stanie rozpoznać, czy inny zwierzak jest nastawiony do nich przyjaźnie, czy też będzie w stosunku do niego agresywny.

Różne oblicza przyjaźni

Różne oblicza przyjaźni

DD_20220208_Przyjaz_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Przyjaźń na dwie gitary i piłkę
Przyjaźń na dwie gitary i piłkę
Joanna Brodzik i Beata Kawka – 20 lat przyjaźni
Joanna Brodzik i Beata Kawka – 20 lat przyjaźni
Szalona komedia o męskiej przyjaźni
Szalona komedia o męskiej przyjaźni
Niesamowita historia przyjaźni z czworonogiem
Niesamowita historia przyjaźni z czworonogiem
Przyjaźń od pierwszego wejrzenia
Przyjaźń od pierwszego wejrzenia

Takie "wykorzystanie" węchu zostało udowodnione u wszystkich lądowych ssaków z wyjątkiem ludzi. Czy w ich przypadku ten mechanizm działa podobnie? Odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać naukowcy z Instytutu Weizmanna w Izraelu.

Czy zapach pomaga nam nawiązywać przyjaźnie?

Aby to sprawdzić naukowcy zaprosili do badania pary dobrych przyjaciół tej samej płci, które bardzo szybko nawiązały ze sobą bliską relację oraz grupę nie zaprzyjaźnionych ze sobą ochotników. Badacze pobrali od nich próbki zapachu i przeprowadzili dwa eksperymenty.

W pierwszym - uczestnicy badania zostali poproszeni o powąchanie dwóch grup próbek zapachu ciała i wskazanie tego przyjemniejszego. Okazało się, że osoby, które się przyjaźnią wybierały te same zapachy. Do drugiego eksperymentu badacze wykorzystali urządzenie znane, jako "elektroniczny nos". Uczestnicy badania mieli spędzić kilka minut z zupełnie obcymi sobie osobami i spróbować wejść z nimi interakcję. Następnie mieli oni ocenić daną osobę - czy ją polubili, i czy mogliby się z nią zaprzyjaźnić. Analiza wykonana z pomocą "elektronicznego nosa" wykazała, że o pozytywnej ocenie drugiego człowieka w dużej mierze decydował podobny zapach. Co ciekawe, naukowcy byli w stanie określić z 71 proc. dokładnością, które dwie osoby mają duże szanse, aby zostać przyjaciółmi.

Wyniki eksperymentu pokazały, że węch może odgrywać bardzo ważną rolę w relacjach międzyludzkich. Autorzy badania są zdania, że podświadomie wychwytujemy i rejestrujemy zapachy innych ludzi. Jeśli dobrze nam się kojarzą lub przypominają nasz własny zapach, to uznajemy daną osobę za potencjalnego przyjaciela. Jeśli nam się nie podoba - unikamy danej osoby.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także: 

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie