Nie tak dawno w sieci pojawiła się informacja, że karty, które wyborcy otrzymają od przedstawicieli komisji okręgowych, zostaną spięte, co miałoby niejako zmusić obywateli do oddania głosu w referendum. O tym, czy doniesienia te będą miały jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości, opowiedziała w Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 Dagmara Kaczmarek-Szałkow.
Wybory 2023. Czy karty do głosowania będą spięte?
15 października każdy pełnoprawny obywatel może wziąć udział w głosowaniu na kandydata do Sejmu, w głosowaniu na kandydata do Senatu oraz w referendum. Oznacza to, że osoba, która zgłosi się do komisji wyborczej, otrzyma trzy karty do głosowania. Niedawno Internet obiegły doniesienia, jakoby karty te miały być spięte. Dagmara Kaczmarek-Szałkow zdementowała jednak wspomniany fake news i wraz z prowadzącymi Dzień Dobry TVN zaprezentowała przykładową scenkę, która już w najbliższą niedzielę może znaleźć swe odzwierciedlenie w lokalu wyborczym.
- Każdy z wyborców ma prawo wybrać sobie, w którym z tych głosowań chce wziąć udział, a w którym nie. Wyobraźmy sobie teraz, że ja jestem komisją wyborczą, wy [Dorota Wellman i Marcin Prokop - przyp. red.] przychodzicie na wybory i odhaczamy. Jest pani na liście. Ja z automatu podaję trzy [karty - przyp. red.] - inscenizuje dziennikarka TVN24.
- Ja poproszę tylko karty do Sejmu i Senatu. Nie przyjmuję karty referendalnej - odegrała swoją rolę Dorota Wellman.
- Proszę bardzo. Podaję w takim razie kartę do Sejmu, podaję kartę do Senatu i odnotowuje w protokole, że pani Dorota Wellman nie przyjęła karty do głosowania w referendum. Powiem ci, dlaczego to jest odnotowane. Bo może później zmienisz zdanie. (...) Wyobraźmy sobie, że pobrałaś te dwie karty, poszłaś już za tę kotarkę, głosujesz, ale zmieniasz zdanie. Myślisz sobie: "A, może jednak zagłosuję również w referendum". Czy możesz to jeszcze zrobić? Możesz. Wracasz do komisji wyborczej i mówisz, że jednak chciałabyś kartę do referendum. Sprawdzam, czy nie pobrałaś wcześniej karty do referendum i ci ją wydaję - tłumaczy Dagmara Kaczmarek-Szałkow.
Dymisja dowódców wojskowych a wojna w Izraelu - przegląd newsów 10 października
We wtorek, 10 października dziennikarka TVN24 przygotowała dla widzów Dzień Dobry TVN również zestawienie wiadomości z ostatnich godzin. W przeglądzie prasy nie zabrakło m.in. najświeższej informacji o dymisji Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda Andrzejczaka i gen. Tomasza Piotrowskiego, czyli dowódcy operacyjnego.
- A jaki to ma związek z Izraelem? Chodzi o konflikt między ministrem obrony narodowej w Polsce a dowódcami wojskowymi. Ten konflikt zaczął się już w maju - chodziło o oskarżenia pod adresem wojskowych w kwestii rakiety, która spadła w Polsce i została znaleziona po kilku miesiącach. (...) Wojskowi zarzucali Błaszczakowi to, że oskarża ich o złe działanie. Teraz jeszcze oskarżają go o to, że wykorzystuje wojsko w kampanii wyborczej i że pomija dowództwo operacyjne, podejmując ważne decyzje, (...) w sytuacji konfliktu w Izraelu. A to właśnie dowództwo operacyjne powinno zajmować się ewakuacją [Polaków z Izraela - przyp. red.], a minister Błaszczak znowu poszedł piętro wyżej i zlecił to dowództwu generalnemu - wyjaśnia dziennikarka TVN24.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzieła Picassa w Warszawie - niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym
- GIF zdecydował o wycofaniu leku na depresję. Dlaczego farmaceutyk zniknął z aptek?
- Horoskop na środę, 11 października. Co przyniesie zakończenie przez Plutona wielomiesięcznej retrogradacji?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News