Newsy

Ceny ogrzewania rosną. Czy grozi nam zamknięcie szkół i nauka zdalna?

Newsy

Autor:
Nastazja
Bloch
Pusta klasa szkolna

Inflacja i szybujące w górę ceny dają się we znaki na każdym kroku. Ze względu na nadchodzący sezon grzewczy sen z powiek spędzają nam także ceny węgla i problem z jego dostępnością. Jak ze wzrastającymi kosztami poradzą sobie placówki szkolne? Czy grozi nam ich zamknięcie i nauka zdalna? Ile stopni C powinno być w szkole?

Sezon grzewczy a sytuacja finansowa placówek

Przed nami sezon jesienno-zimowy, niskie temperatury i okres grzewczy. Tych miesięcy najbardziej obawiają się nie tylko gospodarstwa domowe, ale także szkoły i przedszkola. Jak wysokie ceny wpłyną na funkcjonowanie placówek? Tu mogą pojawić się schody. Z pewnością każda ze szkół będzie szukała oszczędności. Jak się jednak okazuje, aby zajęcia dydaktyczne mogły się odbywać, temperatura na terenie szkoły musi być zgodna z warunkami uregulowanymi przepisami prawa. Według Obwieszczenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 września 2020 roku, minimalna wynosić 18°C.

Nauka zdalna w szkołach

Rozwiązaniem, które pozwoli na oszczędności w tak trudnym finansowo okresie, jest wprowadzenie nauki zdalnej. Choć obecnie nie zaproponowano takiego scenariusza, w najnowszym zapisie w rozporządzeniu ministerstwa Edukacji i Nauki znalazła się na to przestrzeń. W zapisie regulującym kwestię wprowadzenia nauki zdalnej czytamy bowiem, że jest ona możliwa w przypadku: sytuacji epidemiologicznej, zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu dzieci, czy zagrożenia związanego z organizacją, czy przebiegiem imprez międzynarodowych lub ogólnopolskich. W nowelizacji rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w szkołach. powstała także wzmianka

Prawo oświatowe i wynika z potrzeby uregulowania szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia zajęć w formie zdalnej w sytuacji, gdy zajęcia nie mogą być prowadzone na terenie szkoły/placówki z powodu [...] nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/John Coletti

Pozostałe wiadomości