Sezon na czereśnie trwa, a to oznacza, że ceny spadają. Ile zapłacimy za kilogram?

Pierwsze czereśnie pojawiają się w sklepach i na targach. Ile kosztują?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Truskawkowe menu
Truskawkowe menu
Jest szczyt sezonu na czereśnie, co oznacza, że ich ceny zaczynają spadać. Już wkrótce można spodziewać się najniższych cen tych owoców. Ile kosztują czereśnie dziś? Ile zapłacimy za kilogram?

Ile kosztują czereśnie dzisiaj?

Sezon na czereśnie trwa i powoli osiąga swój szczyt. Oznacza to, że ceny są obecnie stosunkowo niskie. Ile trzeba zapłacić za kilogram owoców? Na giełdzie w Broniszach - w Warszawie, dzisiaj (13 lipca czerwca) za kilogram czereśni zapłacimy od 10 do 16 zł.

Ceny pierwszych czereśni w 2023 roku

W Apulli (we Włoszech) pierwsze zbiory czereśni i wiśni miały miejsce w maju. Stamtąd pochodzi 37% tych owoców na rynku. Ich ceny co roku są wysokie i nawet w szczycie sezonu często nie spadają. To wtedy pierwsze czereśnie dostępne były na niektórych bazarach. Za kilogram owoców trzeba było zapłacić prawie 100 zł, a zdarzało się, że więcej. W zeszłym roku ceny były jednak znacznie wyższe, bo pierwsze czereśnie kosztowały nawet 260 zł za kilogram.

Co jakiś czas w mediach społecznościowych publikowane są kolejne zdjęcia szokująco wysokich cen tych owoców. W maju wykonane przez dziennikarkę Gazety Wyborczej na jednym z warszawskich bazarów, gdzie cena wynosiła 160 zł za kilogram.

Poniższe zdjęcie ceny czereśni w wysokości 98 zł zrobiono 8 maja na bazarku na Kabatach w Warszawie. Nie wiadomo jednak skąd pochodzą owoce ze zdjęcia - czy z uprawy krajowej, czy zagranicznej. Pierwsze z nich najczęściej są z Turcji lub Włoch, jednak w tym wypadku nie ma pewności, skąd trafiły do Polski. 

Sezon na czereśnie - kiedy się zaczyna i jak wpływa na cenę?

Szczyt sezonu na czereśnie przypada w czerwcu. Drzewka owocują między majem a czerwcem, jednak niektóre odmiany można wciąż dostać między lipcem a sierpniem. Wtedy jednak ceny będą wyższe.

Najtaniej owoce można dostać w szczycie sezonu. Ze względu na dużą ilość czereśni na rynku, ich cena będzie spadać. Warto jednak pamiętać, że inflacja wpływa także na rolników, którzy nie tylko muszą opłacić pracowników, ale również nawadniać sadzonki i dbać o rośliny. W efekcie ceny, podobnie jak pozostałych produktów spożywczych, czereśni również mogą wzrosnąć w porównaniu do zeszłego roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko/Diana Ryściuk

Źródło: Money.pl/fresh-market.pl/Onet

Źródło zdjęcia głównego: Natalia Cuznet/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?