USA. Straciła 42 członków rodziny
Carol Schumacher przeżyła prawdziwą tragedię. Kobieta wychowywała się Chilchinbeto, a jej rodzina należała do społeczności Nawahów, czyli rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Tego lata Carol powróciła tam, by opłakiwać śmierć aż 42 członków rodziny. Wszyscy zmarli na COVID-19.
Żałoba
Gdy udało jej się dotrzeć do rezerwatu Navajo Nation zobaczyła, w jakich warunkach żyli jej bliscy. Najbliższy szpital był daleko, a dojazd do placówki prowadził po drogach gruntowych. Jak czytamy w TVN24, wiele rodzin nie ma tam dostępu do bieżącej wody, ani tym bardziej, własnych środków transportów.
- Ludzie umierają zbyt młodo, ponieważ są porzuceni. Nie mają dostępu do lepszej opieki zdrowotnej - wyznała w rozmowie z "The New York Times".
Wysoka śmiertelność a pandemia
Według danych Centers for Disease Control and Prevention liczba przypadków zachorowań na COVID-19 wśród rdzennych Amerykanów była o połowę wyższa niż u białych. Okazuje się, że byli oni również bardziej narażeni na hospitalizację z powodu tej choroby, a nawet zgon.
Ponadto w ciągu dwóch lat pandemii średnia długość ich życia skróciła się o 6,5 lat, czyli do 65 lat. Co wpływa na tak wysoką śmiertelność? Między innymi wysoki wskaźnik cukrzycy wśród dorosłych czy otyłość. Do tego dochodzi również przestarzała infrastruktura szpitalna, niewystarczająca ilość personelu medycznego i brak odpowiednich finansów na opiekę zdrowotną.
To właśnie te czynniki miały przyczynić się do wysokich wskaźników infekcji i śmierci wśród rdzennych Amerykanów.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej na ten temat w TVN24
Zobacz także:
- Karolina Pisarek trafiła do szpitala. Menadżerka: "Pojawiło się podejrzenie guza"
- Dominika Gwit o płci dziecka. "Niektórzy wiedzą szybko, inni muszą czekać"
- 25-lecie pracy artystycznej Gosi Baczyńskiej. "Życzę jej, żeby cały świat się o niej dowiedział"
Autor: Aleksandra Matczuk, wac//az
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Judy Burns / EyeEm / Getty Images