Newsy

Boże Ciało 2022 - tradycja i obchody. Czy to dzień wolny?

Newsy

Aktualizacja:
Kwiaty rozsypane na Boże Ciało

Boże Ciało to święto obchodzone w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jego data jest ruchoma i zależy od Wielkanocy, ale zawsze wypada w czwartek. Kiedy wypada Boże Ciało w 2022 roku? Czy jest dniem wolnym od pracy?

Boże Ciało 2022 - kiedy wypada?

Boże Ciało to potoczna i skrócona nazwa jednego z najważniejszych dla katolików świąt - Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Boże Ciało to święto ruchome, co oznacza, że nie jest przypisane do konkretnej daty. Wypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. W 2022 roku Boże Ciało wypada w czwartek 16 czerwca.

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Boże Ciało 2022 - obchody

Boże Ciało (Corpus Cristi) to radosne święto, podczas którego katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Pierwszy raz było obchodzono w XIII wieku we Francji. Biskup Liege pod wpływem objawień św. Joanny z Cornillon ustanowił je dla swojej diecezji. W Polsce święto Bożego Ciała obchodzone jest od XIV wieku. Jako pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej.

Zgodnie z tradycją, tego dnia w Polsce organizowane są procesje do czterech ołtarzy. Przy każdym z nim odczytywane są lub śpiewane, związane tematycznie z Eucharystią, fragmenty Ewangelii Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Jednym z ważnych elementów uroczystości jest sypanie kwiatów przez ubrane na biało dzieci. To właśnie po dywanie ułożonym z kolorowych płatków kwiatów idą wierni, a w centralnym miejscu kapłan niosący Najświętszy Sakrament.

Czy Boże Ciało 2022 to dzień wolny? Kiedy zrobić zakupy?

W Polsce Boże Ciało to jeden z 13 dni ustawowo wolnych od pracy i szkoły. Jest także dniem wolnym od handlu. Zakupy warto zrobić w środę, ewentualnie w piątek po Bożym Ciele. 16 czerwca markety, sklepy, dyskonty spożywcze i centra handlowe będą nieczynne. Właściciel sklepu za złamanie zakazu handlu może zostać ukarany wysoką grzywną.

Zobacz także:

Zobacz video: Jak wyglądało Boże Ciało w pandemii?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: JeanRee/Getty Images

Pozostałe wiadomości