Styl życia

Kwietne dywany z okazji Bożego Ciała - tradycja, która trafiła na listę UNESCO

Styl życia

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
gov.pl
Kwietny dywan

Kwietne dywany to tradycja pochodząca z centralnej Polski. Piękne kwiatowe mozaiki, komponowane z okazji Bożego Ciała, trafiły na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Można je podziwiać między innymi w Sprycimierzu. Jaka jest ich historia, gdzie jeszcze można je oglądać i jak powstają?

Kwietne dywany - co to

Dywany kwiatowe są tymczasową mozaiką z kwiatów, którą układa się na ziemi. Można je wykonywać z całych zerwanych kwiatów lub tylko płatków kwiatowych. Na świecie w wielu krajach konstruowane są takie mozaiki z okazji różnych świąt lub festiwali, np. święta plonów, Wielkanocy, a także z okazji Bożego Ciała. 

Ogród

Szkodniki w naszych ogrodach
Szkodniki w naszych ogrodachDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Najsłynniejszym dywanem kwiatowym jest ten układany w Brukseli co dwa lata, w sierpniu. Jest on konstruowany z okazji Dnia Wniebowzięcia. Pierwszy raz powstał w 1971 roku, rokrocznie inny projektant odpowiedzialny jest za stworzenie wzoru, a następnie odwzorowuje się go na rynku brukselskim. 

Tradycja kwietnych dywanów na Boże Ciało

W Polsce z okazji Bożego Ciała powstają słynne dywany kwiatowe w Spycimierzu. W 2021 roku trafiły one na reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. W Polsce zwyczaj ten istnieje nieprzerwanie od ponad 200 lat. W większości kraju zwyczajowo sypie się kwiaty na procesjach z okazji Bożego Ciała, jednak w Sprycimierzu, Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce z płatków układa się dywany kwietne. Dawniej procesje nie tylko rozsypywały płatki kwiatów, ale również odwiedzały polne ołtarze.

Tradycyjne polskie kwiatowe dywany powstają z kwiatów ogrodowych i dzikich - róż, polnych maków, bzów, piwonii, liści paproci, a nawet mchu, kory i pałek wodnych. Wykorzystuje się wszystkie kwiaty i rośliny, które są dostępne w czerwcu.

Tradycyjne dywany kwietne na Boże Ciało w Sprycimierzu

Rokrocznie w Sprycimierzu powstają dywany kwietne, które trafiły na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tworzą je często całe rodziny. Z początku powstaje szablon przy użyciu drutu, sklejki oraz folii. Następnie układane są na nich kwiaty. Co roku powstają inne kompozycje, najczęstszym jednak motywem są postaci świętych i aniołów.

Najbardziej rozbudowane kompozycje można znaleźć przed czterema głównymi ołtarzami w mieście.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pinopic/Getty Images

Pozostałe wiadomości