Gorące tematy

Boże Ciało 2020. Jak wyglądają uroczystości w czasie epidemii?

Gorące tematy


Centralnym punktem obchodów uroczystości Bożego Ciała w Polsce są msza św. i uroczyste procesje. Z powodu epidemii w wielu diecezjach nie odbędą się one tradycyjnie na ulicach miejscowości. Wierni przejdą tylko wokół kościołów. Jakich wymogów sanitarnych muszą przestrzegać?

Boże Ciało 2020

Zgodnie z obecnymi zaleceniami sanitarnymi, nie można organizować zgromadzeń powyżej 150 osób oraz trzeba zachować dystans przynajmniej dwóch metrów między osobami lub mieć zasłonięte usta i nos.

Niektórzy biskupi postanowili przejść procesyjnie z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy przygotowanych w czterech świątyniach i tam zgodnie z tradycją odczytać fragmenty Ewangelii przygotowane na tę uroczystość.

Wyjście z monstrancją poza budynek świątyni na ulice miast i wsi wyraża wiarę w realną obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina oraz ma uświadomić wszystkim, że jest on +Bogiem z nami+, że Jezus chce uczestniczyć w ludzkiej codzienności – w naszym życiu osobistym, rodzinnym, społecznym

– powiedział członek Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów abp Józef Górzyński.

Boże Ciało 2020 w czasie epidemii

O konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych zwrócił się w specjalnym komunikacie 9 czerwca Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zaapelował o dołożenie wszelkich starań, "aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary".

Odniósł się także do sposobu udzielania komunii świętej.

Zachęcam, aby jeden kapłan udzielał Komunii Świętej na rękę, a pozostali kapłani udzielali odrębnie Komunii Świętej do ust. Jeśli jest obecny tylko jeden kapłan, proszę, aby udzielał Komunii Świętej najpierw osobom pragnącym przyjąć ją na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą do ust

- napisał abp Gądecki.

W związku z epidemią, kształt obchodów uroczystości Bożego Ciała zależy od poszczególnych diecezji.

Abp Gądecki zarządził, że na terenie archidiecezji poznańskiej nie odbędą się uliczne procesje, a tylko przejdą wokół świątyń. Podobnie będzie np. w diecezji warszawsko-praskiej, płockiej czy archidiecezji białostockiej.

W niektórych diecezjach szlak procesji zaplanowano z kościoła do kościoła. Biskupi zachęcają także wiernych do osobistej i wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu. W związku z tym np. w kościołach archidiecezji wrocławskiej w godzinach popołudniowych zaplanowane są nabożeństwa eucharystyczne.

Obchodom uroczystości Bożego Ciała towarzyszy także tradycja układania dywanów kwiatowych.

Fundacja Orszak Trzech Króli zachęca np. przystrojenie parapetu i okna, stworzenie kwiatu dla Jezusa, który będzie wykonany z dowolnego materiał czy przejścia prywatnej procesji wraz z rodziną.

Udajcie się do kapliczki albo najlepiej do kościoła, gdzie będziecie mogli adorować Najświętszy Sakrament

– apeluje Fundacja.

W Boże Ciało katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w mszy świętej.

Zobacz też:

Boże Ciało 2020. Kiedy wypada w tym roku? Co to za święto?

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy w Polsce?

Dzień Ojca 2020. Kiedy obchodzimy w Polsce dzień taty?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, x-news

Pozostałe wiadomości