Gorące tematy

Dzień Ojca 2020. Kiedy obchodzimy w Polsce dzień taty? 

dzień ojca

Hispanolistic/ Getty Images

Gorące tematy

Dzień Ojca 2020. Kiedy obchodzimy w Polsce dzień taty? 

dzień ojca

Hispanolistic/ Getty Images

Zbliża się czerwiec, a wraz z nim Dzień Ojca. Już 23 czerwca każdy tata będzie świętował. Mimo, że obchody tego dnia nie są tak popularne jak te z okazji Dnia Matki, to nie można o nim zapominać. 

Dzień Ojca 2020 - kiedy wypada?

Pierwszy raz Dzień Ojca w Polsce obchodzono w 1965 roku. Od tamtego momentu każdy tata świętuje 23 czerwca. W tym roku ten wyjątkowy dzień przypada we wtorek. Dzień ojca nie jest tak popularny w Polsce jak dzień matki. W prawdzie od kilku lat coraz więcej osób go świętuje, ale warto zapisać tę datę w kalendarzu.

Dzień Ojca – jaki prezent wybrać?

Przede wszystkim liczy się pamięć i życzenia. Wiadomo jednak, że chociażby mały prezent ucieszy każdego. Zawsze dobrym pomysłem jest kupienie czegoś spersonalizowanego, jednak jeżeli nic nie przychodzi ci do głowy, mamy na to radę. Prezentujemy kilka „prezentów-pewniaków”, które świetnie sprawdzą się na tę okazję. Zestaw majsterkowicza albo kubek termiczny przydadzą się zawsze. Uniwersalnym prezentem będzie także zegarek. Najmłodsi mogą przygotować swoim ojcom laurkę z własnoręcznie wykonanymi rysunkami.

Dzień Ojca w innych krajach

Dzień Ojca, podobnie jak dzień matki w różnych krajach obchodzony jest w inne dni.

  • We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii dzień ojca obchodzony jest 19 marca, w dzień wspomnienia św. Józefa.
  • Litwini świętują w pierwszą niedzielę czerwca, a Austriacy – w drugą niedzielę czerwca.
  • W Niemczech – w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej (40. dnia licząc wraz z tą niedzielą). W Niemczech Dzień Ojca z czasem przerodził się w Dzień Mężczyzn.
  • W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada.
  • W Danii Dzień Ojca obchodzony jest co roku 5 czerwca.
  • W Turcji Dzień Ojca obchodzony jest w 3. niedzielę czerwca.

Dzień Ojca – historia

Obchody Dnia Ojca zostały zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych. Po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Dlatego postanowiono ogłosić dzień ojca. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Wydarzenie miało jednak charakter lokalny i nie podjęto inicjatywy w innych stanach, aż do 1972 roku, kiedy to prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca. 

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
74
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0