Styl Życia

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy w Polsce?

Boże Ciało 2020

JeanRee/Getty Images

Styl Życia

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy w Polsce?

Boże Ciało 2020

JeanRee/Getty Images

Boże Ciało 2020, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest to święto obchodzone w kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jego data jest ruchoma i zależy od Wielkanocy. Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy? Jak wyglądają obchody?

Boże Ciało 2020 - kiedy wypada święto?

Boże Ciało to święto ruchome, co oznacza, że nie jest przypisane do konkretnej daty. Wypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. W 2020 roku będziemy obchodzić je 11 czerwca.

Boże Ciało - obchody

Boże Ciało to radosne święto, podczas którego katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Pierwszy raz było obchodzono w XIII wieku we Francji. Biskup Liege pod wpływem objawień św. Joanny z Cornillon ustanowił je dla swojej diecezji. W Polsce jest ono natomiast obchodzone od XIV wieku. Jako pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 w diecezji krakowskiej.

Zgodnie z tradycją, tego dnia w Polsce organizowane są procesje do czterech ołtarzy. Przy każdym z nim odczytywane są lub śpiewane, związane tematycznie z Eucharystią, fragmenty Ewangelii Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Jednym z ważnych elementów uroczystości jest sypanie kwiatów przez ubrane na biało dzieci. To właśnie po dywanie ułożonym z kolorowych płatków idą wierni, a w centralnym miejscu kapłan niosący Najświętszy Sakrament.

Czy Boże Ciało to dzień wolny?

W Polsce Boże Ciało to jeden z dni ustawowo wolnych od pracy i szkoły. Jest także dniem wolnym od handlu.

>>> Zobacz także:

Co sądzisz o tym artykule?
78
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0