Newsy

Boże Ciało 2021. Kiedy wypada długi weekend czerwcowy? 

Boże Ciało 2020

JeanRee/Getty Images

Newsy

Boże Ciało 2021. Kiedy wypada długi weekend czerwcowy? 

Boże Ciało 2020

JeanRee/Getty Images

Boże Ciało 2021, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest to święto obchodzone w kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jego data jest ruchoma i zależy od Wielkanocy. W tym roku rozpoczyna długi weekend czerwcowy. Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy? Jak wyglądają obchody?

Boże Ciało 2021 - kiedy wypada święto i długi weekend czerwcowy?

Boże Ciało to święto ruchome, co oznacza, że nie jest przypisane do konkretnej daty. Wypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. W 2021 roku wypada w czwartek 3 czerwca. To jeden z 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Osoby, które będą miały wolne od pracy również w piątek, w Boże Ciało rozpoczną długi weekend czerwcowy.

Boże Ciało - obchody

Boże Ciało (Corpus Cristi) to radosne święto, podczas którego katolicy wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Pierwszy raz było obchodzono w XIII wieku we Francji. Biskup Liege pod wpływem objawień św. Joanny z Cornillon ustanowił je dla swojej diecezji. W Polsce święto Bożego Ciała obchodzone jest od XIV wieku. Jako pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej.

Zgodnie z tradycją, tego dnia w Polsce organizowane są procesje do czterech ołtarzy. Przy każdym z nim odczytywane są lub śpiewane, związane tematycznie z Eucharystią, fragmenty Ewangelii Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Jednym z ważnych elementów uroczystości jest sypanie kwiatów przez ubrane na biało dzieci. To właśnie po dywanie ułożonym z kolorowych płatków kwiatów idą wierni, a w centralnym miejscu kapłan niosący Najświętszy Sakrament.

Czy Boże Ciało to dzień wolny? Kiedy zrobić zakupy?

W Polsce Boże Ciało to jeden z 13 dni ustawowo wolnych od pracy i szkoły. Jest także dniem wolnym od handlu. Zakupy warto zrobić w środę, ewentualnie w piątek po Bożym Ciele.

Długi weekend czerwcowy a obostrzenia

Czy w długi weekend będzie można zatrzymać się w hotelu i zjeść w restauracji?

Warto mieć na uwadze, że sytuacja związana z pandemią, a więc również obowiązujące obostrzenia, stale się zmieniają. Jeśli jednak nic się nie zmieni i luzowanie obostrzeń będzie przeprowadzane zgodnie z obowiązującym harmonogramem, będzie można nocować w hotelach i innych obiektach noclegowych. Mogą działać od 8 maja w ograniczonym zakresie - do wykorzystania gości jest połowa dostępnych miejsc. 

Od 29 maja do 5 czerwca  będzie można zjeść wewnątrz restauracji. Nadal jednak obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego. Klienci będą mogli zająć co drugi stolik, odległość między nimi powinna wynosić co najmniej 1,5 m.

 Zobacz też:

Limit gości na weselu - czy dotyczy osób zaszczepionych? Odpowiada Ministerstwo Zdrowia

Chrzciny dziecka w trakcie pandemii. Co można, a czego nie?

Rząd podjął kolejne decyzje dotyczące obostrzeń. Premier przedstawił je na konferencji

Zobacz video: Boże Ciało w czasie pandemii

Co sądzisz o tym artykule?
78
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0