Boże Ciało 2021. Czy odbędą się tradycyjne procesje bez limitu osób, bo nie są imprezami plenerowymi?

Kwiaty rozsypane na Boże Ciało
Boże Ciało 2022
Źródło: JeanRee/Getty Images
Procesje z okazji święta Bożego Ciała to nieodłączny element katolickiej tradycji w Polsce. Choć pandemia koronawirusa zdaje się ustępować, niewykluczone, że stanie na przeszkodzie w celebrowaniu uroczystości. Czy odbędą się tegoroczne obchody?

Procesje w Boże Ciało 2021

Boże Ciało jest ruchomym świętem, które wypada sześćdziesiąt dni po Wielkanocy. W 2021 jest to czwartek, 3 czerwca. Tradycyjnie z tej okazji organizuje się uroczyste procesje, których stałym elementem są pierwszokomunijne dzieci sypiące kwiaty przed duchownym niosącym monstrancję z hostią. Ubiegłoroczne procesje z okazji Bożego Ciała zostały odwołane z uwagi na pandemię koronawirusa.

Boże Ciało to tzw. czerwona kartka w kalendarzu, czyli dzień ustawowo wolny od pracy. W związku z tym należy liczyć się ze zmienionymi rozkładami jazdy. Tam, gdzie zaplanowano procesje, niektóre ulice mogą zostać zamknięte.

Wytyczne na procesje Bożego Ciała w 2021

Procesje w Boże Ciało w 2021 roku są zależne od decyzji kurii. Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy warszawsko-praski zaznacza, że ich organizacja powinna uwzględnić możliwości zachowania reżimu sanitarnego, a ewentualna uroczystość dobywająca się poza terenem kościoła musi być uzgodniona z odpowiednimi urzędami i służbami sanitarnymi.

Decyzja, czy procesje w Boże Ciało odbędą się w konkretnych parafiach, należy do proboszcza. Kuria kaliska zaleca, aby procesje organizowano na świeżym powietrzu, co w gruncie rzeczy wynika z charakteru obrzędu. Z kolei w diecezji częstochowskiej procesje z okazji święta Bożego Ciała mają odbywać się na terenach przykościelnych, aby nie było konieczności występowania o zgodny niezbędne do wyjścia na miejskie ulice. Podobne decyzje podjęto w Sandomierzu. Diecezja kielecka zrezygnowała z budowania czterech ołtarzy w głównych częściach miasta.

Włodarze diecezji płockiej i elbląskiej zalecili organizację całodniowej adoracji najświętszego sakramentu oraz umożliwienie wiernym przystąpienia do sakramentu spowiedzi. Decyzje o procesjach pozostawiono proboszczom.

Procesja w Łowiczu, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, odbędzie się zgodnie z aktualnymi przepisami. Uczestnicy są proszeni o zachowanie 1,5-metrowego odstępu, a tam, gdzie będzie to niemożliwe, o zasłanianie ust i nosa.

Zobacz też:

Reforma nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. NFZ uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu

Ireneusz Bieleninik zniknął z telewizji. Co u niego słychać? "Brakuje mi konferansjerki"

Tatiana Okupnik po 42 latach dowiedziała się o chorobie. "Kości zaczęły pękać na potęgę"

Zobacz wideo: Komunia święta 2021 w czasie pandemii. "Cała sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie"

Dzień Dobry TVN

Autor: Adam Barabasz

Źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości