Newsy

Pożar w elektrowni atomowej w Ostrowcu. Władze Białorusi potwierdzają incydent po 9 miesiącach

Newsy

Aktualizacja:
elektrownia
gettyimages.com/ David Stuart

W położonej 200 km od granicy z Polską elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi doszło do pożaru. Zdarzenie miało miejsce w maju ubiegłego roku, ale informacje o nim tamtejsze Ministerstwo Energetyki ujawniło dopiero teraz.

Pożar w elektrowni jądrowej

W maju 2019 roku na terenie budowanej elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi miał miejsce pożar. Jak podaje białoruskie władze, nikt nie ucierpiał, nie doszło też do poważnych uszkodzeń. Wiceminister energii Michaił Michajuk w wywiadzie dla gazety "Republika" powiedział, że do incydentu doszło, ponieważ w metalowym wiadrze zapaliły się resztki farby przygotowane na rozpuszczalniku. Dodał, że system pożarowy działał normalnie. Zapewnił też, że sprawcy zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego tak późno świat dowiaduje się o incydencie.

Informacja po 9 miesiącach

Informacje o pożarze pojawiały się w mediach już w sierpniu zeszłego roku na kanale Nexta. Władze Białorusi wówczas milczały. Teraz wiceminister Michajuk tłumaczy, że kierował się wytycznymi Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Ta nie wskazała konieczności natychmiastowego informowania społeczeństwa.

Nie było zagrożenia dla budowy reaktora i systemów technologicznych oraz nie było zagrożenia dla przygotowań do dostawy paliwa jądrowego, które nie dostało się na miejsce

- zapewniał białoruski wiceminister energii.

Pretensje Litwy

Elektrownia w Ostrowcu znajduje się zaledwie 50 km od Wilna. Dlatego litewskie władze mają pretensje do Białorusi o niewystarczająco szybkie poinformowanie o pożarze. Według Michajuka, to wina nieuzgodnienia przez oba kraje dokładnych procedur. Litwa z kolei oskarża Białoruś o niezachowywanie międzynarodowych zobowiązań dotyczących bezpieczeństwa podczas budowy elektrowni.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości